W sobotę, 17 grudnia br., w kościele OO. Karmelitów zgromadzili się członkowie i sympatycy Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy komandorii podkarpackiej, aby uczcić swojego patrona – św. Łazarza. Spotkanie rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył bp Stanisław Jamrozek. Wszystkich przybyłych na modlitewne spotkanie przywitał ks. prał. Józef Bar SChLJ – Wikariusz Wielkiego Przeoratu Polski Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy.

Misja lazarytów – jak zaznaczył Kaznodzieja – to pomoc cierpiącym, dla których są „Bożą ręką” przychodzącą z pomocą tym, którzy już sami nie mogą sobie pomóc. Podczas wygłoszonej homilii ukazał obecnie realizowany projekt zakonu – budowę hospicjum w Przemyślu – jako dzieło wpisane w życie Kościoła, posługującego potrzebującym.

Podczas Mszy św. do postulatu zakonnego zostali włączeni nowi członkowie, którzy otrzymali na znak przynależności zielony krzyż, zaś obecni podczas spotkania wolontariusze, angażujący się w dzieła lazarytów, złożyli ślubowania.

Powołane na terenie archidiecezji przemyskiej dekretem abp. Józefa Michalika w 2014 r. stowarzyszenie katolickie Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy, nawiązuje do trwającej już 900 lat tradycji lazarytów – Rycerzy i Szpitalników Świętego Łazarza z Jerozolimy. Od 15 października br. zakon w Polsce został podniesiony z komandorii do godności przeoratu i ma prawo samostanowienia. Struktura Bractwa opiera się na trzech poziomach: wolontariat, stowarzyszenie i zakon, zaś jego działalność realizuje się w trzech przestrzeniach: duchowość, charytatywność i tradycja.

sob, 17 Gru 2016  ·  754,7 KB  ·  138
Przemyśl, 17 grudnia 2016 r.
sob, 17 Gru 2016  ·  3,7 MB  ·  228
Przemyśl, 17 grudnia 2016 r.
sob, 17 Gru 2016  ·  1,2 MB  ·  232
Przemyśl, 17 grudnia 2016 r.