fot. Marek Łabuński

Wigilia Paschalna jest szczytem całego Triduum Paschalnego a jednocześnie centrum i najważniejszą celebracją całego roku liturgicznego. Liturgia Wigilii Paschalnej w żadnym wypadku, nie jest już liturgią Wielkiej Soboty, gdyż wraz z zapadnięciem zmroku – zgodnie ze starożytnym, żydowskim sposobem liczenia doby od zachodu słońca – Kościół wchodzi w świętowanie Niedzieli Zmartwychwstania. Uroczystej liturgii w Archikatedrze Przemyskiej przewodniczył bp Stanisław Jamrozek. Wraz z nim modlili się abp Adam Szal – Metropolita Przemyski oraz abp Józef Michalik.

Przy wygaszonym świetle świątyni, w ciszy, celebracja Wigilii Paschalnej rozpoczęła się na zewnątrz archikatedry. Biskup Stanisław poświęcił ogień i wypowiedział słowa modlitwy: Przez swoje święte rany, jaśniejące chwałą niech nas strzeże i zachowuje Chrystus Pan. Amen.

Następnie biskup wniósł do wnętrza świątyni zapalony Paschał, przynosząc w ten sposób wiernym światło Chrystusa.

W homilii bp Stanisław wezwał wiernych do tego, by doświadczali w swoim życiu Paschy czyli przemiany życia, które ma stać się podobieństwem do Pana. Jezus daje nam moc do tego, abyśmy odnowieni na duchu promienieli przed światem blaskiem Zmartwychwstałego.

sob, 15 Kwi 2017  ·  3,3 MB  ·  274
Przemyśl - Bazylika Archikatedralna, 15 kwietnia 2017 r.

 

 

więcej w galerii zdjęć Parafii Archikatedralnej w Przemyślu