Tradycyjnie o godz. 6.00 rano w Archikatedrze Przemyskiej rozpoczęła się uroczysta procesja rezurekcyjna, a po niej Eucharystia w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Celebracjom przewodniczył abp Adam Szal – Metropolita Przemyski. W homilii zwrócił się do wiernych słowami:

Dzięki mocy Boga w Trójcy Świętej Jedynego Chrystus powstał z martwych i żyje. Wierzymy, że ta moc nie tylko pojawiła się raz, ale że trwa. Trwa i pojawiła się w życiu apostołów, niewiast i wszystkich świadków spotykających Chrystusa Zmartwychwstałego.

Odnosząc się do słów z ewangelii, Arcybiskup wielokrotnie zachęcał, by pójść do Galilei:

Idźcie do Galilei po to, aby spotkać Chrystusa.
Najpierw trzeba nam uświadomić sobie, czym była Galilea dla apostołów – to miejsce bardzo bliskie, bo miejsce rodzinne. Tam rozpoczęła się droga ich powołania. Tam w Galilei Chrystus rozpoczął swoją działalność nauczycielską. Chrystus każe im wrócić tam, gdzie głosił konstytucje swojego Królestwa, tam jest przecież Góra Ośmiu Błogosławieństw.

Jednak w podjęciu tego wezwania Chrystusa nie chodzi tylko o to, by pójść do wyznaczonego miejsca, ale również o to, by odejść od tego, co jest przeciętne, do czego się już przyzwyczailiśmy, co jest związane z marazmem, z obojętnością.

Iść do Galilei, to także zbliżyć się do sakramentów, trwać w przyjaźni z Bogiem, w łasce, którą odzyskaliśmy przez spowiedź wielkopostną, to wezwanie do porzucenia grzechów i odcięcia się od jego źródeł. Rozpocząć na nowo.

Ks. Arcybiskup podkreślił, że Najpiękniejszym świadectwem będzie nasze życie. Zachęcił również do tego, by tę radość wielkanocną świętować w każdą niedzielę – poprzez udział w Eucharystii i czas spędzony z rodziną.

nie, 16 Kwi 2017  ·  5,6 MB  ·  257
Przemyśl - Bazylika Archikatedralna, 16 kwietnia 2017 r.
nie, 16 Kwi 2017  ·  973,5 KB  ·  201
Przemyśl, Wielkanoc 2017 r.