We wtorek, 9 maja br., w ramach Tygodnia Modlitw o Powołania, 40 uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Przemyślu odwiedzilo Amerykańskie Seminarium Duchowne w Krakowie, gdzie wykłady z formacji prowadzi ich katecheta, ks. Łukasz Pałacki. Seminarium Duchowne św. Cyryla i Metodego to filia seminarium w Orchard Lake w USA, które przygotowuje kandydatów do kapłaństwa z całej Polski do wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, aby tam mogli służyć Kościołowi katolickiemu i mieszkającej tam Polonii.

Uczniowie odwiedzili również Zakon Trójcy Przenajświętszej – Trynitarzy, którzy sprawują duszpasterstwo więźniów oraz opiekują się osobami chorymi i uzależnionymi.

Obie wizyty (w seminarium przy pizzy ufundowanej przez Księdza Rektora) wywarły ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach wycieczki. Były okazją do modlitwy o nowe powołania, do wspólnych rozmów oraz zadawania pytań dotyczących specyfiki duszpasterstwa wśród Polonii w USA, jak i formacji seminaryjnej w Orchard Lake i w Krakowie.

Coroczny wyjazd uczniów kształcących się w zawodach o profilu samochodowym był także związany z wizytami w zakładach branży motoryzacyjnej na Śląsku.

Pierwszym z nich był General Motors Manufacturing Polska gdzie mieści się fabryka Opla w Gliwicach. W tym miejscu powstają modele Opla Astry IV i V oraz Opel Cascada. Młodzież z wielkim zainteresowaniem oglądała cały proces powstawania samochodów osobowych najnowszej generacji.

Kolejnym zakładem była fabryki Tenneco w Rybniku oraz w Stanowicach, które są jednym z największych producentów i konstruktorów układów wydechowych na świecie do aut Audi, BMW, Citroen, Ford, Jaguar, Land Rover, Mercedes, Opel, Porsche, Renault, Skoda, Smart, Toyota, Volvo, VW. Podczas zwiedzania fabryki w Stanowicach po wcześniejszej prezentacji i posiłku był również czas na spotkanie modlitewne w przyzakładowej kaplicy, którą każdego dnia nawiedza wielu pracowników Tenneco. W zakładzie Tenneco w Rybniku Dyrektor ugościł wszystkich obiadem, przekazał dla szkoły najnowszy model tłumika do motocykla BMW, zaś do klasy katechetycznej wyspawany w rur piękny krzyż.

ks. Łukasz Pałacki