Uczyńcie, co wam mówi Syn

Po uroczystej kwietniowej inauguracji “Wieczorów miłosierdzia” organizowanych przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej na terenie Domu Rekolekcyjnego w Zboiskach, w drugi piątek miesiąca maja, kolejnemu spotkaniu przewodniczył ks. Bartosz Rajnowski, Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.

Podczas homilii ks. Bartosz, w oparciu o tekst pieśni: Usłysz Bożej Matki głos, która wzywa dzisiaj nas… w wigilię 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie trojgu dzieciom przypomniał Jej orędzie. Maryja jednak nie chce skupić naszej uwagi na sobie. Ona podprowadza do Jezusa i mówi: Uczyńcie, co wam mówi Syn.

Co dziś, w ten Wieczór Miłosierdzia, mówi do nas Jezus, Syn Maryi, a nasz Pan? – pytał kaznodzieja zebranych w Zboiskach i słuchaczy Radia FARA. Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama: Bądźcie miłosierni, jak Ja jestem miłosierny! Czym jest miłosierdzie? Miłość miłosierna jest pochyleniem się silniejszego nad słabszym, wielkiego nad małym, bogatego nad biednym, świętego nad grzesznym, Boga nad człowiekiem – wyjaśniał kaznodzieja

Następnie rozwinął tę myśl, mówiąc: Miłosierdzie zakłada zdolność do współczucia, umiejętność wejścia w świat zagubionych, poranionych, słabych. Nie można kochać słabszych z pozycji silniejszego. Miłosierdzie zakłada zejście na poziom tego, który go potrzebuje. 

Miłosierdzie schodzi na dno każdego ludzkiego piekła, by tam szukać zagubionych… Miłosierdzie pochyla się po to, by podnieść. Nie jest to tylko solidarność, współczucie czy litość. Miłość miłosierna to jest również ruch w górę. Leczy rany, przywraca zdrowie, ocala z rozpaczy. Pokazuje drogę wyjścia z ciemności. Podaje dłoń, wyrywa z nędzy, przywraca godność, przebacza grzech, rozrywa więzy niewoli, wprowadza w krainę wolności. Ojciec nie tylko pochyla się z miłością ku synowi, który zmarnował tyle ojcowskich darów, ale przywraca mu utracone dziedzictwo.

Oprawę muzyczną tego wydarzenia przygotował Chór im. św. Cecylii z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku. Po zakończeniu Mszy Świętej zebrani w kościele odmówili uroczyście Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

sob, 13 Maj 2017  ·  8,1 MB  ·  383
Zboiska, 12 maja 2017 r.