W szacie Maryi

Przemyska Pielgrzymka wędruje już od 10 dni. Dziś, 13 lipca 2017 r., pątnicy spotkali się na Eucharystii w Rokitnie. Liturgii przewodniczył Metropolita Przemyski, abp Adam Szal, podążający z pątnikami na Jasną górę. Homilię wygłosił o. Jan Ewangelista, karmelita bosy, przygotowując chętnych pielgrzymów do przyjęcia szkaplerza świętego.

Kaznodzieja zauważył, że szkaplerz Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel oznacza bardziej pancerz niż zwykły płaszcz, gdyż jest on obroną przed zakusami złego ducha. Przypomniał historię jego objawienia oraz związane z nim obietnice i zobowiązania.

Pierwsza z nich to zapewnienie uratowania od ognia piekielnego tych, którzy umierają odziani w szkaplerz, a w ciągu życia zabiegali o zbawienie swej duszy. Druga, tzw. przywilej sobotni, to obietnica wyprowadzenia z czyśćca noszących szkaplerz, którzy się tam znajdą, nawet w pierwszą sobotę po ich śmierci. Zakłada ona walkę człowieka o czystość serca i ciała, o wolność od różnorodnych zniewoleń. Trzecie słowo Maryi zapewnia Jej pomoc i obronę w niebezpieczeństwach duszy i ciała, zwłaszcza w godzinie śmierci. Nas natomiast zobowiązuje do modlitwy, do trwania w łączności z Najświętszą Dziewicą. I wreszcie szkaplerz włącza nas we wspólnotę, w wielką szkaplerzną rodzinę, co sprawia, że nie idziemy do nieba sami i że zawsze możemy liczyć na modlitwę innych.

O. Jan Ewangelista przytoczył kilka przykładów pomocy, jakiej udzieliła Matka Boża przez swój szkaplerz. Jeden z nich był jego osobistym świadectwem niezwykłego, cudownego uzdrowienia. Karmelita zachęcił pielgrzymów przede wszystkim do duchowej walki o zbawienie, do wytrwałej nadziei nawet w najtrudniejszych momentach życia oraz do ufności w to, że Bóg i Maryja nigdy nas nie opuszczą.

Pod koniec Eucharystii abp Adam szal poświęcił szkaplerze ofiarowane dla pielgrzymów przez siostry karmelitanki z Tarnowa, które później przewodnicy grup nałożyli chętnym.

czw, 13 Lip 2017  ·  8,7 MB  ·  461
37. Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, Rokitno, 13 lipca 2017 r.
czw, 13 Lip 2017  ·  5,2 MB  ·  94
37. Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, 13 lipca 2017 r.