fot. ks. Andrzej Bienia

W czwartek, 7 września br., w Sanktuarium Matki Bożej w Hyżnem rozpoczął się dwudniowy odpust z racji Uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Obchody rozpoczęły się wspólną modlitwą na Dróżkach Matki Bożej Bolesnej.

Kiedy gromadzimy się we wspólnotach, w świątyniach na modlitwie, nie jesteśmy świadomi powołania, świętości i owoców życia naszych bliskich […] Dlatego trzeba tak jak Maryja i św. Józef przyjąć tych ludzi jako Dzieci Boże, naznaczone znamieniem Ducha Świętego i powołanych do tego, aby pełnili wolę Bożą – słyszeliśmy podczas rozważań.

W trakcie trwania Dróżek do Sanktuarium przybywały tłumy pielgrzymów, by wspólnie z mieszkańcami przeżywać uroczystości odpustowe. Wielu z nich pielgrzymowało pieszo ze swoich miejscowości.

Ta pielgrzymka, szczególnie na początku nowego roku szkolnego, jest ważnym wydarzeniem […] Przychodzimy tutaj i oddajemy Matce Bożej wszystkie nasze sprawy i trudności – mówił ks. Bartosz Gręda, wikariusz parafii pw. św. Mikołaja w Harcie.

Głównym punktem uroczystości była Msza Święta na ołtarzu polowym, której przewodniczył abp Adam Szal. W wygłoszonej homilii zapraszał wiernych, aby swoje domy budowali na wzór domu Maryi:

Dzisiaj, mamy sobie uświadomić, tu w Hyżnem, kiedy patrzymy na dom Joachima i Anny, że trzeba i nasze domy budować na wzór tamtego. Po to, aby i w naszym domu dziecko uczyło się mowy, dobrej mowy, dobrych słów. Żeby w naszym domu uczyło się miłości do drugiego człowieka […] Trzeba stworzyć taki dom, aby dziecko w nim nauczyło się co to znaczy wierzyć, jak wierzyć w dzisiejszym świecie, aby z naszego domu dziecko wychodziło już z modlitwą.

Swoje domy mamy budować na przykładzie domu, w którym wychowywała się Maryja i domu, w którym wychowywała swojego Syna – Jezusa.

Na zakończenie Eucharystii ksiądz arcybiskup poświęcił wieńce dożynkowe oraz ziarno pod zasiew. Tegoroczne uroczystości odpustowe były tym bardziej wyjątkowe, gdyż w tych dniach Sanktuarium w Hyżnem przeżywa 85. rocznicę koronacji wizerunku cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej.

pt, 8 Wrz 2017  ·  1,4 MB  ·  135
Hyżne, 7 września 2017 r.
pt, 8 Wrz 2017  ·  5,2 MB  ·  140
Hyżne, 7 września 2017 r.