Eucharystia za Ojczyznę sprawowana pod przewodnictwem abpa Adama Szala, 11 listopada 2017 r., fot. Stanisław Gęsiorski

W sobotę, 11 listopada 2017 r. o godz 10.00 w Bazylice Archikatedralnej rozpoczęły się uroczystości z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mszy św. z udziałem pocztów sztandarowych, Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, Archidiecezjalnego Chóru Magnificat oraz Salezjańskiej Orkiestry Augustino przewodniczył abp Adam Szal, Metropolita Przemyski,

Żyjemy tym, co jest całym dziedzictwem, któremu na imię nasza Ojczyzna, któremu na imię naród – wspomniał w słowach homilii abp Adam Szal. Kaznodzieja wskazał, że konsekwencją dokonanych rozbiorów stał się czas długiej niewoli, ponad stuletniej. Był to czas rekolekcji narodowych, podczas których w poniżeniu, w obliczu prześladowań – mówił Arcybiskup – dokonywała się w pewnym sensie odnowa moralna, budził się patriotyzm, który mimo upływu lat stawał się coraz bardziej wzniosły wyrazisty i żywy. Troskę o odbudowanie Ojczyzny – jak wskazał Pasterz Archidiecezji –  podjęło wiele osób, a tym szczególnie zaznaczył się św. Józef Sebastian Pelczar poprzez postawę zaangażowania w kształtowanie patriotyzmu. Na koniec homilii abp Adam wezwał do modlitwy za Ojczyznę – naszą Matkę, o której powinniśmy pamiętać i o którą mamy się troszczyć.

Przemarsz z Archikatedry do Pomnika Orląt Przemyskich, 11 listopada 2017 r., fot. Stanisław Gęsiorski

Po Mszy św. nastąpił przemarsz do pomnika Orląt Przemyskich, w trakcie którego miało miejsce złożenie kwiatów przy popiersiu i tablicy poświęconych Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Przy Pomniku odśpiewano hymn państwowy, podniesiono flagę na maszt, wykonano apel pamięci, salwę honorową i złożono kwiaty. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządu lokalnego.

Uczestnicy obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Przemyślu, 11 listopada 2017 r., fot. Stanisław Gęsiorski

sob, 11 Lis 2017  ·  6,1 MB  ·  142
Przemyśl - Bazylika Archikatedralna, 11 listopada 2017 r.