Centrum Kulturalne w Przemyślu zorganizowało interdyscyplinarną inicjatywę pod hasłem: „Razem dla Niepodległej”. Obejmowała ona szereg inicjatyw upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Pierwsza część projektu została zrealizowana w dniach 11 i 13 października 2017 r., a były to spotkania uczniów szkół podstawowych z Leszkiem Włodkiem – harcmistrzem i historykiem, uczestnikiem walk o niepodległość w Szarych Szeregach i Armii Krajowej. Opowiadał on o drodze Polski do odzyskania niepodległości, uwzględniając szczególnie fakty dotyczące naszego regionu. Podczas tych spotkań dzieci mogły obejrzeć także film „Polskie symbole narodowe” oraz wzięły udział w konkursie wiedzy o Polsce.

Drugi etap inicjatywy „Razem dla Niepodległej” odbył się 10 listopada 2017 r. Było to ogłoszenie wyników konkursu plastycznego dla uczniów klas podstawowych i otwarcie wystawy pokonkursowej. Wydarzeniu towarzyszył koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu wokalistek z Centrum Piosenki Dziecięcej przy SP nr 15 w Przemyślu. Następnie laureaci oraz ich rodzice i opiekunowie wzięli udział w warsztatach tworzenia kokard narodowych.

Kolejny element projektu to wystawa powstała w partnerstwie z Archiwum Państwowym w Przemyślu i Przemyską Biblioteką Publiczną, która została otwarta 12 listopada 2017 r. Znajdują się na niej archiwalia związane zarówno z walkami o odzyskanie niepodległości jak i z jej celebrowaniem na przestrzeni lat w Przemyślu oraz prace artystów plastyków z województwa podkarpackiego, którzy sięgają po tematykę patriotyczną.

Zwieńczeniem projektu był koncert „Razem dla Niepodległej”, podczas którego wystąpiły zespoły Contra Mundum i Forteca oraz Tadek Polkowski. Artyści pokazali, że patriotyczny przekaz muzyczny może odbywać się nie tylko za pomocą tradycyjnych pieśni, ale również mieć miejsce we współczesnym rockowym i hiphopowym brzmieniu. Koncert odbył się 12 listopada.

pon, 13 Lis 2017  ·  2,2 MB  ·  104
CK w Przemyślu, 10 listopada 2017 r.
pon, 13 Lis 2017  ·  2,4 MB  ·  101
CK w Przemyślu, 10 listopada 2017 r.

Więcej zdjęć na stronie internetowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu:
pierwsze spotkanie z Leszkiem Włodkiem, drugie spotkanie z Leszkiem Włodkiem, konkurs plastyczny dla dzieci.