Co roku 26 grudnia u patrona Archidiecezji Przemyskiej – św. Jana z Dukli – w jego dukielskim sanktuarium odprawiana jest Msza Święta w intencji Archidiecezji. Zgodnie ze zwyczajem modlitwie przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal.

– Będąc napełnieni Duchem Świętym, idźmy odważnie do otaczającego nas świata. Bo święta mają swój kres, a są po to, by napełnić nas wewnętrzną mocą, która jest potrzebna do tego, by dobrze odczytać wolę Bożą i wytrwać aż do końca. I że celem, do którego zmierzamy, jest to, co widział św. Szczepan: tajemnica nieba otwartego, które jest przeznaczone dla nas, bo tam wszyscy jesteśmy wezwani i do tego nieba powołani – powiedział kaznodzieja.

Metropolita mówił też o wielu podobieństwach w życiu Jezusa i św. Szczepana. Obaj – napełnieni Duchem Świętym – głosili z mocą, a analogia była najbardziej widoczna w męczeńskiej śmierci.

– Podobnie jak Chrystus, św. Szczepan potrafił przebaczyć swoim prześladowcom – powiedział abp Adam Szal. – Śmierć Szczepana jest odbiciem śmierci Chrystusa, a odwaga, którą odznaczał się św. Szczepan, jest godna podkreślenia i naśladowania – zaznaczył.

Paweł Bugira

wt, 26 Gru 2017  ·  4,6 MB  ·  135
Dukla, 26 grudnia 2017 r.