W piątek, 19 stycznia 2018 r., święto Objawienia i Chrztu Pańskiego obchodzili wierni z kościołów obrządku prawosławnego i greckokatolickiego. Święto to popularnie nazywane jest Jordanem.

W Przemyślu uroczystości rozpoczęły się o godz. 9, w greckokatolickim soborze archikatedralnym pw. Jana Chrzciciela, a przewodniczył im metropolita przemysko-warszawski Kościoła Greckokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz, który też wygłosił homilię. W modlitwie wzięli udział również m.in. abp senior Jan Martyniak i metropolita przemyski obrządku łacińskiego abp Adam Szal oraz kapłani, przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych.

Po zakończonej liturgii w świątyni wierni w procesji przeszli nad San, gdzie odbył się obrzęd poświęcenia wody. Odbywa się on w czasie modlitwy poprzez zanurzenie w niej trzech trójramiennych świeczników, dotknięcie wody dłonią, skierowanie na nią tchnienia oraz poprzez trzykrotne zanurzenie krzyża.

Na zakończenie spotkania wypuszczono białe gołębie symbolizujące obecność Ducha Świętego, a abp Eugeniusz Popowicz pokropił zebranych poświęconą wodą.

Po nabożeństwie poświęconą wodę wierni zabierają ze sobą, aby pokropić nią swoje domy i bliskich. Jest przechowywana aż do kolejnego Jordanu w przekonaniu, że ma właściwości lecznicze i jest źródłem łask.

pt, 19 Sty 2018  ·  7,2 MB  ·  230
Święto Objawienia Pańskiego w obrządku greckokatolickim - Przemyśl, 19 stycznia 2018 r.