W niedzielę, 11 lutego br. przypada XXVI Światowy Dzień Chorego. Został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 r., w 75 rocznicę objawień fatimskich. Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie oraz zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby.

W naszej Archidiecezji pragniemy również objąć troską modlitewną i uczynkami miłosierdzia chorych, cierpiących i samotnych. Podejmiemy także pogłębioną refleksję nad sensem choroby i wartością ludzi starszych, będących „skarbem” Kościoła. Czynić to będziemy przy pomocy: nabożeństw przeprowadzanych w parafii (z zachowaniem przepisów liturgicznych); Apelu Metropolity Przemyskiego, abp. Adama Szala, skierowanego do ludzi chorych i starszych (do pobrania poniżej) oraz zapoznanie się z Orędziem papieża Franciszka na tegoroczny Dzień Chorego (kliknij TUTAJ).

Prosimy, aby Apel Metropolity Przemyskiego dotarł do chorych i starszych w co najmniej jeden z następujących sposobów:

  1. Wydruk i dostarczenie chorym, których Duszpasterze odwiedzają z posługą sakramentalną w pierwszy piątek miesiąca.
  2. Odczytanie treści Apelu w parafiach (np. podczas ogłoszeń parafialnych). UWAGA: Apelu nie należy wykorzystywać jako listu pasterskiego i zastępować nim homilii mszalnej!
  3. Odczytanie Apelu w kaplicach szpitalnych, miejscach kultu religijnego, gdzie sprawowane są sakramenty święte i na stałe przebywają chorzy i starsi (np. Domy Pomocy Społecznej).
  4. Wydrukowanie i dostarczenie Apelu do chorych i starszych z pomocą grup parafialnych, np. grup charytatywnych, duszpasterstw młodzieży.
  5. Wydrukowanie Apelu i rozdawanie wiernym do przekazania przez ministrantów lub umożliwienie zabrania go z miejsc, gdzie rozkłada się prasę katolicką

Poniżej można także pobrać propozycję nabożeństwa z sakramentem namaszczenia chorych.

ks. Jan Szeląg
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Przemyślu

DO POBRANIA: