Jednym z największych dramatów, jakich doświadcza ludzkość w skali światowej to trwające nadal konflikty zbrojne w różnych częściach świata. Ich skutków najbardziej doświadczają dzieci, osoby chore i w podeszłym wieku. Jednym z krajów, który w szczególny sposób dotknięty jest tragedią wojny, jest Syria, gdzie wojna toczy się od ponad pięciu lat. Nie ma pełnych statystyk dotyczących liczby ofiar śmiertelnych tego brutalnego konfliktu – według różnych szacunków jest to między 250 000 a 500 000 osób. Pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym 6 milionów dzieci.

Wobec tego dramatu Syryjczyków nie chcemy przejść obojętnie. Dlatego to Caritas Polska od ponad dwóch lat prowadzi program pn. Rodzina rodzinie. Jego celem jest dotarcie z pomocą najbardziej potrzebującym w miejscu ich zamieszkania, gdzie przyszli na świat i gdzie na mocy jednego z fundamentalnych praw człowieka powinni godnie i bezpiecznie żyć.

Do akcji dołącza Archidiecezja Przemyska. W Środę Popielcową, po Mszach św. będą zbierane do puszek ofiary, które zostaną przekazane za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Przemyskiej do mieszkańców Syrii zmagających się z bolesnymi skutkami trwającego konfliktu wojennego.