www.podkarpacka.policja.gov.pl

Z uwagi na utrzymujące się na wysokim poziomie zagrożenie w ruchu drogowym dla osób pieszych – niechronionych uczestników ruchu drogowego ich bezpieczeństwo jest jednym z ważniejszych priorytetów wśród zadań realizowanych przez policjantów ruchu drogowego na terenie województwa podkarpackiego.

Najczęściej do wypadków z udziałem pieszych dochodzi jesienią i zimą, kiedy wcześniej zapada zmrok, zmniejsza się widoczność, jest ślisko. Często pieszy idący poboczem w ciemnym ubraniu jest dla kierowcy praktycznie niewidoczny. W takich warunkach kierowca dostrzega go w ostatniej chwili i najczęściej jest już za późno na reakcję i uniknięcie potrącenia, a w starciu z autem pieszy nie ma szans. Wielu tragediom można byłoby jednak zapobiec, gdyby pieszy miał element odblaskowy. Pamiętajmy, że kierowca widzi osobę poruszającą się po drodze z odległości kilkudziesięciu metrów — wystarczy jednak, że pieszy założy element odblaskowy i staje się widoczny z odległości 120-160 m.

Bez winy nie są też kierowcy. Przede wszystkim ich zachowanie na przejściach dla pieszych pozostawia wiele do życzenia. Przejście dla pieszych, które powinno gwarantować bezpieczeństwo, staje się często wyzwaniem, gdyż kierowcy często nie ustępują pieszym pierwszeństwa. W samym styczniu br. na terenie Podkarpacia doszło do 24 wypadków w tym 4 z winy pieszego, 5 osób poniosło śmierć a 19 doznało obrażeń ciała. Taka liczba na początku roku jest już przerażająca i daje wiele do myślenia traktując pieszych przez kierujących jako tzw. intruzów, którzy przeszkadzają im na drodze pomimo tego, że są równoprawnymi użytkownikami dróg. Równolegle, gdy będzie trwała kampania w mediach, policjanci ruchu drogowego nasilą kontrole zarówno kierowców zagrażających pieszym, jak i samych pieszych. Będą też propagować zgodne z prawem, kulturalne i bezpieczne zachowania na drodze, pokazując skutki pozbawionego wyobraźni zachowania.

W związku z tym, że w miesiącu styczniu br. na terenie województwa podkarpackiego wzrosła liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zwraca się z prośbą o odczytanie w Kościołach apelu skierowanego do wszystkich uczestników ruchu drogowego a w szczególności do seniorów i pieszych poruszających się po drogach.

Warto znać podstawowe zasady, których przestrzeganie jest niezbędne, aby uchronić siebie i innych przed zdarzeniami drogowymi:

  1. Pieszy zobowiązany jest korzystać z chodnika, a jeśli go nie ma, z jezdni pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustąpienia miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Zobowiązany jest iść lewą stroną drogi. To zapewni lepszą widoczność i bezpieczeństwo.
  2. Pieszy zobowiązany jest korzystać z oznaczonych przejść dla pieszych i sygnalizacji świetlnej (zielone światło).
  3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem jest dozwolone, gdy odległość od przejścia wynosi ponad 100 m i nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa. Zanim przejdziesz popatrz w lewo. prawo, a potem jeszcze raz w lewo i prawo. Jeśli nic nie nadjeżdża przechodź.
  4. Zadbaj o swoje i innych bezpieczeństwo. Po zmierzchu używaj elementów odblaskowych widocznych dla innych uczestników ruchu.
  5. Nigdy nie wychodź na jezdnię zza autobusu, bądź innego pojazdu lub jakiejkolwiek przeszkody.

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie