Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Gaci, Kalwaria Pacławska, fot. ks. Andrzej Bienia

W niedzielę, 6 maja 2018 r., Strażacy z Podkarpacia już po raz 24. pielgrzymowali do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej. Uroczystej Mszy Świętej na galerii przewodniczył abp Adam Szal. Oprawę liturgiczną przygotowali strażacy, nowicjusze franciszkańscy i Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Gaci.

Podczas homilii abp Adam Szal mówił do strażaków i pielgrzymów nawiedzających to szczególne miejsce, uświęcone modlitwą od 350 lat, o konieczności przykazań. Tak jak przestrzegamy ich wszyscy w życiu codziennym, tak i w życiu duchowym, moralnym, potrzebujemy być jak roztropny kierowca, zachowujący przykazania, które dał nam Pan Bóg. Nie jest to rzecz łatwa. Wierność zasadom wymaga samodyscypliny – powiedział Metropolita.

Tegoroczna uroczystość zapisze się w historii wyjątkowo, bo związana jest również z wprowadzeniem relikwii św. Floriana – patrona strażaków. Bohaterski żołnierz zasłynął jako ten, który gasił pożary, nie tylko te widoczne, które obejmują mienie, także te pożary, które są między ludźmi. Do tego również wezwał strażaków Arcybiskup Adam i podziękował, że tak często na dźwięk syreny porzucają wszystko, by spieszyć na ratunek.

W 24. pielgrzymce Ochotniczych Straż Pożarnych do Kalwarii Pacławskiej wzięło udział około 120 oddziałów ze sztandarami. Wśród pątników, którzy powierzali swoją posługę Matce Bożej Kalwaryjskiej był Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Janusz Konieczny. Obecny był również Starosta Przemyski Jan Pączek. Ze strażakami modlił się także ich duszpasterz diecezjalny ks. prał. Mieczysław Rusin oraz licznie zebrani kapłani i franciszkanie z Kalwarii Pacławskiej.

pon, 7 Maj 2018  ·  12,7 MB  ·  55
Kalwaria Pacławska, 6 maja 2018 r.
śr, 9 Maj 2018  ·  9,1 MB  ·  45
Rozmowy z uczestnikami Pielgrzymki Strażaków do Kalwarii Pacławskiej oraz z ich duszpasterzem diecezjalnym ks. prał. Mieczysławem Rusinem i z prezesem Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP Januszem Koniecznym; Kalwaria Pacławska, 6 maja 2018 r.