Eucharystia w 75. rocznicę zbrodni wołyńskiej, kościół OO. Karmelitów Bosych w Przemyślu, 11 lipca 2018 r. Fot Marian Boczar

Dzień 11 lipca przynosi tragiczne wspomnienie Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Mija dokładnie 75 lat od tamtych wydarzeń. W Przemyślu rocznica obchodzona była uroczyście w kościele OO. Karmelitów Bosych i na Cmentarzu Wojskowym.

Eucharystii na przemyskim Karmelu przewodniczył ks. prał. Janusz Mączka. Homilię wygłosił o. Piotr Krupa OCD, przeor klasztoru. Wezwał on zebranych do szanowania daru pamięci oraz do zawierzenia Chrystusowi naszych wspomnień, nie tylko tych osobistych, ale i tych narodowych. Zauważył również, że czyny ludzkie zależą od tego, do jakiej szkoły uczęszczamy. Jeśli nie będzie to szkoła Chrystusa, lecz Jego przeciwnika, to zrodzą się ludobójstwa i wszelka nienawiść.

We Mszy Świętej wzięli udział również przedstawiciele parlamentu i samorządu, służby mundurowe i organizacje kresowe oraz liczne poczty sztandarowe.

Druga część obchodów odbyła się na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu przy Pomniku Polaków zamordowanych na Kresach Wschodnich. Złożyły się na nią modlitwa, deklamacja wierszy Teresy Paryny, okolicznościowe przemówienia oraz złożenie kwiatów i zniczy.

śr, 11 Lip 2018  ·  2,7 MB  ·  81
Kościół oo. karmelitów w Przemyślu, 11 lipca 2018 r.
śr, 11 Lip 2018  ·  10,1 MB  ·  43
Przemyśl, 11 lipca 2018 r.