W sobotę, 15 września 2018 r., w Sanoku odbył się jubileuszowy zlot 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego na Ziemi Sanockiej.

Uroczystości jubileuszowe sanockiego ZHP rozpoczęły się meldunkiem uczestników na rynku w Sanoku. Następnie zebrani zgromadzili się na Mszy Świętej dziękczynnej za odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz 100 lat działalności ZHP na Ziemi Sanockiej, w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku. Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Skiba, który w wygłoszonej homilii podjął refleksję nad wspomnieniem Matki Bożej Bolesnej oraz rocznicą niepodległości i istnienia ZHP na Ziemi Sanockiej, szczególnie pochylając się nad definicją prawdziwego patriotyzmu:

– Patriotyzm to przekazywanie prawdy historycznej, nawet bolesnej, to walka z kłamstwem o polskiej historii, to poznawanie tragicznych dziejów naszej Ojczyzny […] Patriotyzm to udział w uroczystościach patriotycznych, to odpowiednia postawa wobec flagi narodowej, hymnu, godła, munduru, pieśni patriotycznych – mówił kaznodzieja.

Po zakończonej Mszy Świętej uczestnicy zlotu przeszli na Plac Harcerski, gdzie miał miejsce uroczysty apel, a następnie wszyscy spotkali się w Sanockim Domu Kultury.

W programie jubileuszowego zlotu znalazła się również wycieczka po harcerskich miejscach w Sanoku oraz zwiedzanie skansenu, a całość zakończyło ognisko na błoniach nad Sanem pt. “Naszej ziemi śpiewajmy, ziemi pokłon składajmy…”

czw, 20 Wrz 2018  ·  5,3 MB  ·  47
Sanok, 15 września 2018 r.