W Orędziu Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post 2018 r. zostaliśmy zachęceni do włączenia się w ogólnokościelną inicjatywę „24 godziny dla Pana”. Papież Franciszek napisał: „Dobrą okazją będzie, również w tym roku, inicjatywa „24 godziny dla Pana”, która jest zachętą do tego, by sakrament pojednania był sprawowany w kontekście adoracji eucharystycznej. W 2018 r. odbędzie się ona w piątek 9 i w sobotę 10 marca, a inspiracją do niej będą słowa z Psalmu 130, 4: „Ty udzielasz przebaczenia”.

Podejmując papieską inicjatywę, wstępując na drogę wielkopostnego nawrócenia, w naszej Archidiecezji w dniu 9 marca będziemy gromadzić się w wyznaczonych kościołach na całodziennym czuwaniu przed Najświętszym Sakramentem. Niech dar naszej obecności przed Jezusem Eucharystycznym zaowocuje umocnieniem wiary w Jego obecność, będzie okazją do duchowego daru w ramach wielkopostnego postanowienia i okazją do zawierzania spraw rodzinnych, parafialnych i naszej umiłowanej Ojczyzny.

W Archidiecezji Przemyskiej, decyzją Metropolity ks. Abpa Adama Szala, zostało ustanowionych 7 kościołów, w których trwać będzie całodzienna adoracja:

  1. Przemyśl, pw. Św. Jana Chrzciciela (Archikatedra)
  2. Krosno, pw. Św. Piotra i św. Jana z Dukli
  3. Kalwaria Pacławskapw. Znalezienia Krzyża Świętego (oo. Franciszkanie)
  4. Brzozówpw. Przemienienia Pańskiego
  5. Sanokpw. Przemienienia Pańskiego (Fara)
  6. Ustrzyki Dolnepw. Św. Józefa Robotnika
  7. Jarosławpw. Bożego Ciała (Kolegiata)

Ponadto, parafie Chodaczówpw. MB Nieustającej Pomocy (9 marca) i Grodzisko Dolnepw. Św. Barbary (10 marca) włączają się według kalendarza liturgicznego w modlitwę adoracyjną, połączoną z intencją o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

Szczegółowe informacje związane z godzinami wystawienia Najświętszego Sakramentu będą podane wiernym z parafii przez miejscowych duszpasterzy (po uzgodnieniu z Księżmi Proboszczami z wyznaczonych na modlitwę „kościołów adoracyjnych”).

Ks. Jan Szeląg
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Przemyślu