„Apel o dar abstynencji kierujemy w sposób szczególny do małżonków i rodziców. Wspieranie współmałżonka oraz wychowanie dzieci dokonuje się najbardziej poprzez świadectwo życia i osobisty przykład. Dziękujemy tym rodzicom, którzy podejmują odważne zobowiązanie życia w abstynencji, aż wszystkie ich dzieci osiągną pełnoletność. To piękne świadectwo. Stawką w tej walce jest nie tylko dobre życie na ziemi, ale też życie wieczne naszych bliskich i całej wspólnoty narodowej. Tylko trzeźwe rodziny mogą być rodzinami szczęśliwymi, czyli takimi, w których każdy kocha każdego. Tysiące Polaków i ich rodzin cierpi przez alkohol. W Polsce wciąż wzrasta jego spożycie” – przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski.

Od dwudziestu dziewięciu lat przybywają do Kalwarii Pacławskiej w pielgrzymce trzeźwościowej ci, którzy pragną żyć w trzeźwości oraz ci, którzy modlą się o trzeźwość dla swoich najbliższych. Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej prowadzi również, od kilkudziesięciu lat, Księgę Abstynencką. Wielu, nie tylko młodych ludzi, ale także dorosłych – mężów, ojców, matek i żon, pragnie żyć w trzeźwości i podpisuje zobowiązanie na kilka miesięcy, rok czy kilka lat, a nawet na całe życie.

Aby pomóc im żyć w trzeźwości i wyjść na przeciw rodzinom z problemem alkoholowym oraz odpowiadając na apel KEP, kalwaryjskie sanktuarium podejmuje inicjatywę comiesięcznych Mszy świętych o trzeźwość w rodzinie i trwanie w trzeźwości z prośbą o siłę w pokonywaniu zniewoleń.

Spotkania odbywać się będą w każdą 3. sobotę miesiąca i składać się będzie z dwóch części:

  • 1. Msza święta o godz. 18:00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej
  • 2. Spotkanie w Sali Fredry (klasztor), na które będą zapraszani specjaliści do spraw trzeźwości: psycholodzy, terapeuci, spikerzy AA.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w sobotę, 19 sierpnia 2017 r.

Do wspólnej troski i modlitwy o trzeźwość zapraszają kustosze kalwaryjskiego sanktuarium.

o. Edward Staniukiewicz OFMConv