W Sanktuarium św. Jana w Dukli trwa Rok Jubileuszowy – mija bowiem 600 lat od jego urodzin św. Jana oraz przypada kilka innych rocznic ważnych dla dukielskiego sanktuarium, któremu św. Jan patronuje. Pierwszym ważnym wydarzeniem w Sanktuarium św. Jana z Dukli były archidiecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego w niedzielę, 2 lutego 2014r.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele Farnym adoracją Najświętszego Sakramentu oraz konferencją dotyczącą życia zakonnego, którą wygłosił o. Dobromił Godzik OFM. Po obrzędzie poświęcenia gromnic, z kościoła farnego wyruszyła procesja do Sanktuarium, której przewodniczył o. Kajetan Kowalski OFM, definitor prowincji.

Eucharystii, sprawowanej w Sanktuarium św. Jana przewodniczył o. Jarosław Kania OFM – minister prowincjalny OO. Bernardynów z Krakowa, który również wygłosił homilię. Koncelebransami byli licznie zgromadzeni kapłani zarówno zakonni, jak i diecezjalni na czele z ks. prał. Józefem Barem, wikariuszem biskupim ds. Życia Zakonnego.

Po kazaniu ponad 350 osób konsekrowanych odnowiło swoje śluby zakonne a śpiewem hymnu „Magnificat” dziękowało za dar powołania.

Podczas Eucharystii posługę przy ołtarzu pełnili współbracia św. Jana z Dukli, bracia nowicjusze: Franciszkanie Konwentualni (u których św. Jan z Dukli rozpoczynał życie zakonne) i Bernardyni (wśród których uświęcał się Jan z Dukli i zmarł w opinii świętości). Swoją obecnością i śpiewem kolęd uroczystość  ubogacił Zespół Muzyczny „Łęczanie” z Łęk Dukielskich.

Fot. Juliusz Stola