Modlitwa i więź z chorymi napełniła serca uczestników Mszy św. w Archidiecezji Przemyskiej z okazji XXII. Światowego Dnia Chorego – 11 lutego 2014 r. Połączone były one z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych oraz adoracją i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem na sposób błogosławieństwa udzielanego w Lourdes. Caritas Archidiecezji Przemyskiej zaprosiła na te uroczystości księży kapelanów szpitali, wszystkich chorych, cierpiących, samotnych i niepełnosprawnych, zwłaszcza przebywających w Domach Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domach Samopomocy, Warsztatach Terapii Zajęciowej. Ponadto Caritas wydała na ten dzień pamiątkowy obrazek, który rozdano 2.000 chorym.
Obchodom towarzyszyło hasło „Wiara i miłosierdzie: «My także winniśmy oddać życie za braci» (1 J 3,16)”. Swoje słowa skierował na ten dzień Papież Franciszek i w Orędziu napisał: „Kiedy z czułością podchodzimy do osób potrzebujących leczenia, to niesiemy nadzieję i uśmiech Boga w przeciwieństwa świata”. W homiliach odwoływano się do zachęt Papieża oraz wymowy uroczystości, a uroczystości w poszczególnych kościołach poprowadzili następujący kapłani z archidiecezji:
• Jarosław-Kolegiata (pw. Bożego Ciała) – ks. bp Adam Szal,
• Krosno – Turaszówka (pw. Najświętszego Serca PJ) -ks. bp Stanisław Jamrozek,
• Brzozów-Kolegiata (pw. Przemienienia Pańskiego) – ks. prał. Bartosz Rajnowski, Kanclerz Kurii,
• Leżajsk – OO. Bernardyni (pw. Zwiastowania Pańskiego),
• Łańcut-Fara (pw. św. Stanisława Bp.) – ks. Marek Dec, wicedyrektor Caritas;
• Przemyśl (pw. św. Brata Alberta) ks. Witold Burda, współpracownik Caritas ds. formacji,
• Przeworsk-Fara (pw. Ducha Św.) ks. Marek Duda, dyr. Ośrodka Caritas w Zboiskach,
• Sanok (pw. Chrystusa Króla) ks. Bartosz Rakoczy, redaktor Radia Fara;
• Ustrzyki Dolne (pw. św. Józefa Robotnika) ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas.
Namaszczenie olejem jest symbolem namaszczenia przez Ducha Świętego. Olej, oliwa, balsam przynoszą ulgę, pomagają goić rany, koją oraz wzmacniają organizm. Wszystkie modlitwy z tego Dnia Chorego niech wspomogą niedomagających i będą skarbem całego Kościoła.
Składamy podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości gospodarzom kościołów ks. Proboszczom i Wikariuszom, a także Siostrom zakonnym oraz Opiekunom i Wolontariuszom m.in. ze Szkolnych Kół Caritas za włączenie się w oprawę liturgiczną.

Ks. Marek Dec
wicedyrektor Caritas