GwatemalaTo właściwie najlepszy czas na odwiedziny w Gwatemali! Od listopada do kwietnia trwa tam pora sucha, prosto więc – po Meksyku – lądujemy tutaj… u Majów!

Gwatemala sięga na wschodzie Atlantyku (Morza Karaibskiego), a na zachodzie Pacyfiku. W północnej części kraju rozciąga się rozległy, pokryty wiecznie zielony las. Centralne obszary zajmują łańcuchy górskie. Najwyższym punktem w kraju jest wulkan Tajumulco (4220 m n.p.m.). Na północy kraju i wybrzeżu karaibskim dominuje wilgotny równikowy klimat a nad Pacyfikiem szaleją monsuny.

Mimo zachwycającej przyrody jest to kraj… biedny. W dodatku niebezpieczny  – liczne miejscowości są w rękach zorganizowanych grup przestępczych z narkotykowego świata. W Gwatemali ponad połowa ludności żyje w biedzie a ponad 15% skrajniej biedzie. Choć językiem urzędowym jest hiszpański, ogromna liczba rdzennych mieszkańców w ogóle go nie zna. W tym kontekście 25% poziom analfabetyzmu oznacza, że blisko połowa nie umie czytać ani pisać. Nie uczestniczą więc w życiu politycznym i nie uczą się. Mogą liczyć tylko na najgorzej płatne zajęcia albo zasilają szeregi bezrobotnych.

W codziennych troskach i radościach Gwatemalczykom towarzyszą misjonarze, których – dzięki naszej wyprawie do tego kraju – „jest tam już więcej”!