Czarna– W obliczu trwającego konfliktu na Ukrainie wielu z nas zastanawia się, co jeszcze może się zdarzyć. Z niepokojem śledzimy te zdarzenia… – To tylko jeden przykład z wielu niepokojów, jakie przeżywa człowiek w dzisiejszym świecie. Przywołany został u początku homilii, 22 marca 2014 r., podczas comiesięcznego spotkania modlitewnego ku czci św. Rity w Czarnej. Uroczystej Eucharystii w kościele parafialnym w Czarnej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Tadeusz Dec, Notariusz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. Msza Święta tradycyjnie poprzedzona była modlitwą różańcową, odczytaniem intencji, świadectw i Litanią do św. Rity.

– W tym niespokojnym czasie, w którym przyszło nam żyć, chcemy sprawy pokoju przedstawiać Bogu za wstawiennictwem św. Rity. – mówił kaznodzieja, nazywając Świętą sprawczynią pokoju. – Źródłem przemocy i nienawiści jest grzech. W sercu ludzkim, które jest zranione, rodzi się złość. Jedynym lekarstwem jest Boże miłosierdzie. Jakże więc trafna jest dzisiejsza Ewangelia o miłosiernym Ojcu.

Kaznodzieja podkreślał, że logika miłosiernego ojca jest wręcz niespotykana w dzisiejszym świecie. – Stracił zdrowie z jego powodu, ale nie wykreślił go z rodziny. Miłosierdzie. To postawa, którą przyjął Bóg wobec każdego z nas.

A co na to św. Rita? – Staje dzisiaj przed nami jako nauczycielka i pomoc w walce ze słabością. Przypomina nam o potrzebie zawierzenia Panu Bogu, dlatego przez jej wstawiennictwo błagamy dzisiaj Boga o pokój w naszych sercach.