Msza Święta - Kalwaria Pacławska, 13 sierpnia 2014 r. (fot. ks. Andrzej Bienia)Wśród wielu intencji, jakie składamy na ołtarzu podczas Wielkiego Odpustu na Kalwarii Pacławskiej, dzisiejsza przewodnia była szczególna. Pod przewodnictwem abp. Mieczysława Mokrzyckiego – osobistego Sekretarza św. Jana Pawła II, dziękowaliśmy dzisiaj za dar kanonizacji Wielkiego Papieża z Polski. Dziękczynienie to stało się zaś okazją do wspomnień. Kalwaria Pacławska doświadczyła bowiem w roku 1968 r. odwiedzin abp. Karola Wojtyły, Metropolity Krakowskiego. Dzisiaj, dokładnie w 46. rocznicę tego wydarzenia, po raz pierwszy wysłuchaliśmy niedawno odnalezionego nagrania homilii, którą wówczas, dziś już Święty Papież, wygłosił na Kalwarii.

– Czymże jest wniebowzięcie, jak nie ukoronowaniem wiary Dziewicy z Nazaretu. Odkrywamy ją, rozważając poszczególne tajemnice z jej życia – mówił w homilii Ksiądz Arcybiskup, pochylając się nad tajemnicą przeżywaną podczas trwającego Odpustu. – Byłoby jednak zbyt mało, gdyby oprzeć się tylko na teologicznych rozważaniach. Gdybyśmy całkowicie poznali tajemnicę, mniejsza by była nasza wiara. Co dalej? Odpowiedź jest bardzo prosta. Aby utwierdzić się w wierze, trzeba spojrzeć w niebo […] i za św. Janem Pawłem II wypowiedzieć „Totus Tuus”. A jeśli „cały Twój”, to cały Chrystusa!

– Cieszę się że w tym roku mogę być z Wami podczas tego Odpustu. Radość jest tym większa, bo wierni diecezji lwowskiej wydeptali tutaj pielgrzymkowe szlaki i przychodzą tutaj do dzisiaj – podkreślał kaznodzieja, dzieląc się także wspomnieniem swpjego pielgrzymowania na Kalwarię od lat najmłodszych.

Przez cały Odpust towarzyszy nam intencja modlitwy o pokój na Ukrainie. Dzisiejsza Eucharystia była czasem szczególnej łączności z tym krajem. Jednym z wyrazów tej łączności była Ewangelia odśpiewana w języku ukraińskim.