dsc_4506To nie pierwszy w historii kościół w Korczynie. Dzieje parafii, sięgające początków XVI wieku, opisują losy poprzednich świątyń korczyńskich. U początku wieku XX parafia stojąc wobec alternatywy kosztownego remontu starej lub budowy nowej świątyni – podjęła się wielkiego dzieła, które od dziesięciu lat nawiedzamy już jako sanktuarium.

Za protekcją i przy wydatnej pomocy materialnej zasiadającego na Stolicy Biskupiej w Przemyślu korczyńskiego rodaka Józefa Sebastiana Pelczara powstał w latach 1910 – 1914 obecny neogotycki „… przybytek Pana Zastępów pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej, którą za Patronkę szczególną miasteczko i parafia sobie obrały”, zaprojektowany przez przemyskiego inżyniera architekta Stanisława Majerskiego.

Konsekracji nowej świątyni tuż po zakończeniu jej budowy w roku 1914 dokonał osobiście przemyski ordynariusz w latach 1900 – 1924 JE Ks. Biskup Józef Sebastian Pelczar w czasie południowej uroczystości, w której, jak zapisano w kronikach, „… nawet Żydzi ze swoim rabinem na czele uczestniczyli i oddali hołd Duszpasterzowi diecezji, witając go grupowo u bram nowej świątyni, wśród tysięcy zgromadzonych”. (za: korczyna.przemyska.pl)

100 lat konsekracji parafialnej świątyni i 10 lat ustanowienia jej Sanktuarium św. Biskupa Józefa Sebastiana Pelczara to jubileusze, które Korczyna przeżywała w połowie lipca. Centralnym uroczystościom 13 lipca przewodniczył Metropolita Przemyski abp Józef Michalik.