W dniu 3 stycznia 2015 r. do kościoła parafialnego pw. św. Marcina w Błażowej przybyła kopia obrazu Matki Bożej Świętojańskiej zwanej także Matką Bożą od Wykupu Niewolników, Matką Wolności.

Peregrynacja obrazu ma miejsce ze względu na zbliżającą się 50. rocznicę jego koronacji dokonanej 9 maja 1965 r. przez ówczesnego abpa Karola Wojtyłę. Oryginał obrazu przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii, znajduje się w głównym ołtarzu zakonnego kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Krakowie – Zgromadzenia Panien Ofiarowania NMP (prezentek), stąd też – ze względu na posługę w parafii Sióstr z tego Zgromadzenia – trafił do Błażowej. Obraz ten jest otoczony kultem religijnym i uważany za cudowny.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia obrazu do świątyni i przywitania przez dzieci. Słowo przemówienia skierowała do zgromadzonych wiernych s. Renata Gąsior, prezentka – rodowita błażowianka i postulatorka procesu bł. Zofii Czeskiej. Następnie została odprawiona Eucharystia pod przewodnictwem ks. prof. Jana Twardego, rodaka błażowskiej parafii i profesora WSD w Przemyślu. Modlitewne spotkanie zakończone zostało nabożeństwem pierwszosobotnim prowadzonym przez ks. Jacka Rawskiego, proboszcza parafii i dziekana dekanatu Błażowa.

Wprowadzenie - s. Renata Gąsior, prezentka, postulatorka procesu bł. Zofii Czeskiej
nie, 4 Sty 2015  ·  6,9 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Peregrynacja Obrazu Maryi Matki Wolności, Błażowa, 3 stycznia 2015 r.
Nabożeństwo - ks. Jacek Rawski, proboszcz parafii
nie, 4 Sty 2015  ·  3,8 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Peregrynacja Obrazu Maryi Matki Wolności, Błażowa, 3 stycznia 2015 r.

fot. Rafał Kanach