W Niedzielę Bożego Miłosierdzia, 23 kwietnia 2017 r. w Tryńczy odbyła się II Gminna Parada Straży Grobowych. Wzięły w niej udział oddziały z Jagiełły, Gniewczyny Trynieckiej, Gorzyc i Tryńczy. Uroczystości rozpoczęły się Msza Świętą w kościele pw. św. Kazimierza, której przewodniczył proboszcz ks. Roman Trzeciak.

Paradę oficjalnie rozpoczął Wójt Gminy Tryńcza Ryszard Jędrucha. Podczas części oficjalnej wręczono podziękowania osobom, które najdłużej służą w Straży Grobowej w poszczególnych oddziałach. Ze względu na trudne warunki pogodowe spotkanie zostało przeniesione do Hali Sportowo-Widowiskowej, gdzie odbyły się dalsze uroczystości i pokazy musztry paradnej.

Straż Grobowa, czyli tzw. „Turki” to nazwa regionalna oznaczająca straże pełniące wartę przy grobie Chrystusa w okresie od czasu złożenia ciała Jezusa w symbolicznym Grobie Pańskim w Wielki Piątek aż do rezurekcji w Wielką Niedzielę. Nie do końca znana jest geneza tego zwyczaju. Przypuszcza się, że tradycja ta pochodzi od zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Chrystusowego zwanego Bożogrobcami, którzy już od XIII wieku szerzyli w Polsce kult grobu Pańskiego, a na terenach dzisiejszego Podkarpacia prowadzili w późniejszych wiekach działalność misyjną. Jednakże zgodnie z legendą zwyczaj tez wiąże się z odsieczą wiedeńską Jana III Sobieskiego. Wracający z wojny żołnierze mieli według tradycji przybyć do swoich miejscowości w zdobycznych, tureckich strojach właśnie w okresie Wielkiej Nocy i zaciągnąć wartę przy grobie Chrystusa w podziękowaniu za ocalenie.

II Gminna Parada Straży Grobowych
nie, 23 Kwi 2017  ·  4,0 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Tryńcza, 23 kwietnia 2017 r.