fot. Stanisław Gęsiorski

We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej 7 października w Kalwarii Pacławskiej na spotkaniu modlitewnym „Różaniec do granic” zgromadziły się rzesze wiernych. Najpierw zebrani wysłuchali konferencji magistra nowicjatu franciszkanów o. Dariusza Sowy OFMConv, który zwrócił uwagę na to, jak ważna jest nasza wewnętrzna predyspozycja do modlitwy, a konkretnie przebaczenie. Ojciec uświadomił intencję dzisiejszej modlitwy: o pokój. Nieraz sami stawiamy w naszych sercach granice miłości (…) nie takie jest Serce Jezusa…  – mówił o. Dariusz i zachęcił, byśmy nie stawiali granic w naszych sercach.

Msza święta pod przewodnictwem Metropolity Przemyskiego Abpa Adam Szala rozpoczęła się o godz. 11.00. Uczestniczył w niej również prowincjał franciszkanów o. Marian Gołąb OFMConv, kustosz Sanktuarium o. Krzysztof Hura OFMConv, ks. prał. Józef Bar, jak też licznie zgromadzeni kapłani.

W homilii Arcybiskup Adam odniósł się do historii sprzed 100 lat – do trudnej sytuacji Kościoła i odpowiedzi na tą sytuację ludzi kochających Boga. Dokładnie 100 lat temu, 16 października, kleryk franciszkański święty Maksymilian Kolbe w Rzymie założył stowarzyszenie religijne Rycerstwo Niepokalanej. Także wiek upływa od objawień trojgu dzieciom w Fatimie Pięknej Pani. I dziś, odpowiedzią ludzi kochających Boga na wojny, niepokój, walkę z Kościołem jest modlitwa, by przez Różaniec Nieść radość Sercu Maryi.

Kaznodzieja podkreślił również, że Różaniec Święty to modlitwa, w której rozważamy tajemnice z życia Jezusa i Maryi, ale nie tylko, bo ta modlitwa ma przemieniać nasze życie, by ono stało się czytelnym świadectwem Ewangelii dla innych.

W Eucharystii uczestniczyli także leśnicy wraz ze swoim duszpasterzem diecezjalnym ks. prał. Tadeuszem Gramatyką. Po Mszy świętej posadzili na terenie Sanktuarium cis, wyhodowany z nasion pobłogosławionych przez papieża Benedykta XVI.

fot. Stanisław Gęsiorski

Druga część spotkania rozpoczęła się od adoracji Najświętszego Sakramentu. Odmówiono modlitwę do Świętych i Błogosławionych Polaków ułożoną w formie litanijnych wezwań i z modlitwą różańcową na ustach pielgrzymi prowadzeni przez Abpa Adama Szala wyruszyli do ruin kaplicy św. Anny tuż przy granicy z Ukrainą. Zmówiono cały Różaniec święty, a po powrocie przed Sanktuarium Kalwaryjskie Metropolita Przemyski pobłogosławił zebranych.

Różaniec modlitwą bez granic - o. Dariusz Sowa OFMConv - konferencja
sob, 7 Paź 2017  ·  6,2 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Kalwaria Pacławska, 7 października 2017 r.
Matko, dopomóż nam! - Abp Adam Szal - homilia
sob, 7 Paź 2017  ·  6,2 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Kalwaria Pacławska, 7 października 2017 r.

 

Zapis transmisji wideo: