26 października  2017 r. wspólnota mieszkańców, pracowników, dobroczyńców i przyjaciół Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego Caritas w Wysokiej, k. Łańcuta dziękowała za 10 lat jego funkcjonowania.

Obchody rozpoczęto w kościele pw. św. Małgorzaty w Wysokiej. Eucharystii przewodniczył Arcybiskup Józef Michalik, to za jego zgodą 10 lat temu Caritas Archidiecezji Przemyskiej rozpoczął tu posługę miłosierdzia wobec potrzebujących dzieci. W homilii Arcybiskup odniósł się do ewangelii dnia, w której jest mowa o ogniu. To ogień Ducha Świętego, który rozgrzewa serca, podpala serca ludzkie do dobrych czynów. Takimi dobrymi czynami wypełniona jest codzienna posługa pracowników Caritas Archidiecezji Przemyskiej w Wysokiej.

Chciałbym właśnie w tę dziesiątą rocznicę powiedzieć to słowo, że warto czynić dobro! Dziesięć lat już funkcjonuje, to jest piękne świadectwo Waszej społeczności, wspólnoty, ale także, i szczególnie, parafii. Ks. Arcybiskup podkreślił również otwartość kapłanów posługujących w parafii oraz całej wspólnoty parafialnej, jak też samej Caritas na czynienie dobra. Opowiedział przykład rodziny w której niepełnosprawna, pełnoletnia już dziewczyna staje się ogniwem łączącym rodziców i ich dorosłe już dzieci. Niepełnosprawni nie są ciężarem społecznym. – mówił kaznodzieja – Oni są bardzo potrzebni społeczeństwu. Wyzwalają dobro. A człowiek, który jedno dobro uczyni jest gotów czynić dalsze dobra. (…) Świat staje się lepszy, piękniejszy, właśnie dlatego, że są ludzie, którym możemy to dobro okazywać.

Dalsza część uroczystości po Eucharystii miała miejsce w Hotelu w Łańcucie. Oprócz świętowania jubileuszu ośrodka w Wysokiej równocześnie zorganizowano X Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych Powiatu Łańcuckiego. Twórczość wyrażano na wiele sposobów – przez przedstawienia, śpiewanie piosenek oraz tańce. Wielu znakomitych gości uczestniczyło w Jubileuszu, podziwiając występy podopiecznych ośrodków oraz gratulując dotychczasowych osiągnięć na ręce Kierownik Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego Caritas w Wysokiej Janiny Surmacz. Jubileusz i Przegląd stały się również okazją do uhonorowania zasłużonych sympatyków i współpracowników,  których Dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej – ks. Artur Janiec, wyróżnił złotymi medalami Caritas.

Warto czynić dobro - Abp Józef Michalik - homilia
pt, 27 Paź 2017  ·  4,3 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Wysoka k. Łańcuta, 26 października 2017 r.