Spotkanie modlitewne u OO. Bernardynów w Leżajsku, fot. Dawid Wiech

20 września minęło 75 lat od powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Liczyły od 80-100 tysięcy żołnierzy. Były po Armii Krajowej drugą co do wielkości ściśle wojskową formacją polskiego podziemia niepodległościowego. W 1944 r. w większości zostały scalone z Armią Krajową. Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych walczyli także po wojnie o niepodległość Rzeczypospolitej zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim.

ZŻ NSZ w Rzeszowie zorganizował z okazji 75. lecia uroczystość na Podkarpaciu, by także tu oddać należną cześć żołnierzom podziemia niepodległościowego. Klasztor oo. Bernardynów w Leżajsku nie jest przypadkowy – to tu w czasie wojny mieścił się tam punkt kontaktowy Narodowej Organizacji Wojskowej, konspiracyjnej organizacji wojskowej Stronnictwa Narodowego, poglądowo i ideowo bardzo bliskiej NSZ-owi.

Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem abpa Józefa Michalika, fot. Dawid Wiech

Na Podkarpaciu wciąż żyją weterani walczący i w oddziałach NSZ, i NOW. 29 października wspólnie spotkali się, by oddać cześć żołnierzom walczącym w narodowej konspiracji. Mszy św. sprawowanej w intencji Podziemia Narodowego walczącego na Rzeszowszczyźnie przewodniczył abp Józef Michalik.

W słowach homilii Arcybiskup wskazał, że sprawy państwa są ważne i nie można obok nich obojętnie przechodzić, a w tym wszystkim nie można miłości Boga odłączyć od miłości bliźniego. Kontynuując Kaznodzieja zaznaczył, że trzeba zdobywać się na miłość, która winna być czynna, wierna, ofiarna, bezinteresowna, bo to najlepsza recepta na trudności. Polska potrzebuje ludzi ofiarnych, potrzebuje świadomości historycznej! – mówił Arcybiskup Józef.

Spotkanie ubogaciły wystąpienia:

  • Karola Wołka , prezesa ZŻ NSZ  w temacie „Działalność Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych”
  • dra hab. Krzysztofa Kaczmarski IPN, autora książki „Podziemie narodowe na Rzeszowszczyźnie”
75-lecie powstania Narodowych Sił Zbrojnych - o. Sylwester Skirliński - powitanie
nie, 29 Paź 2017  ·  418,5 KB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Leżajsk - OO. Bernardyni, 29 października 2017 r.
75-lecie powstania Narodowych Sił Zbrojnych - abp Józef Michalik - homilia
nie, 29 Paź 2017  ·  7,2 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Leżajsk - OO. Bernardyni, 29 października 2017 r.