Sto lat temu, 23 sierpnia 1918 r. w Sanoku urodził się Zdzisław Peszkowski. Został ochrzczony w kościele Przemienienia Pańskiego w Sanoku 30 października 1918. W Sanoku od 1929 uczył się Gimnazjum Męskim im. Królowej Zofii, gdzie ukończył szkołę powszechną, gimnazjum oraz w 1938 liceum z egzaminem dojrzałości. Był ministrantem w sanockiej farze, przy czym chętniej uczęszczał do sanockiego kościoła Franciszkanów. Również w Sanoku rozpoczęła się harcerska droga księdza Peszkowskiego – jego największa pasja. 1 listopada 1928 pod Krzyżem Powstańców na Cmentarzu Centralnym w Sanoku złożył Przyrzeczenie Harcerskie.

Z racji 100. rocznicy urodzin ks. hm. Zdzisława Peszkowskiego Komenda Hufca ZHP Ziemi Sanockiej oraz Burmistrz Miasta Sanoka zorganizowali  obchody upamiętniające tego wielkiego Polaka pochodzącego z Sanoka. Rozpoczęły się one od spotkanie z władzami samorządowymi Sanoka w sali herbowej Urzędu Miasta.

100. rocznica urodzin ks. hm. Zdzisława Peszkowskiego - spotkanie w sali herbowej Urzędu Miasta
wt, 28 Sie 2018  ·  4,5 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Urząd Miasta Sanok, 23 sierpnia 2018 r.

Następnie przybyli goście przeszli „Śladami ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego po Sanoku”. Złożyli kwiaty i zapalili znicze przed tablicą na grobowcu rodzinnym Peszkowskich oraz pod Krzyżem Golgoty Wschodu na Cmentarzu Centralnym.

Śladami ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego po Sanoku
pon, 27 Sie 2018  ·  3,6 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Sanok, 23 sierpnia 2018 r.

Popołudniu w Domu Harcerza uczestnicy uroczystości  zwiedzili Izbę Pamięci Patrona i wysłuchali programu artystycznego w wykonaniu sanockich harcerzy.

Centralnym punktem spotkania była Msza Święta w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku, której przewodniczył ks. prał. Andrzej Skiba. Podczas Eucharystii dziękowano Bogu za dar życia ks. Peszkowskiego oraz dobro, które uczynił, a także proszono o błogosławieństwo Boże dla kontynuujących Jego dzieło i realizujących Jego testament.  Po jej zakończeniu p. Maria Gabiniewicz, która w latach II Wojny Światowej jako dziecko przeszła drogę z Syberii przez Kazachstan, Uzbekistan, Iran, Indie i Afrykę do Europy podzieliła się swoją radością spotkania w Teheranie por. Peszkowskiego – zuchmistrza.

100. rocznica urodzin ks. hm. Zdzisława Peszkowskiego - ks. Andrzej Skiba - homilia
pon, 27 Sie 2018  ·  6,5 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Sanok, 23 sierpnia 2018 r.
100. rocznica urodzin ks. hm. Zdzisława Peszkowskiego - Maria Gabiniewicz
pon, 27 Sie 2018  ·  8,6 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Sanok, 23 sierpnia 2018 r.