W minioną niedzielę, 18 listopada 2018 r., wspólnota parafii Księży Salezjanów pw. św. Józefa w Przemyślu przeżywała uroczystość 95-lecia swojego istnienia.

Dzieje parafii pw. św. Józefa związane są z przybyciem salezjanów do Przemyśla w roku 1907. Ówczesny Biskup Józef Sebastian Pelczar zakupił dom parterowy wraz z zabudowaniami gospodarczymi oraz grunty orne i przekazał je salezjanom, którzy przybyli z Oświęcimia na jego zaproszenie w dniu 26 lipca. Pierwszym przełożonym był ks. August Hlond, późniejszy kardynał, Prymas Polski. Po wybudowaniu pomieszczeń „Oratorium” z dużą kaplicą służącą dla młodzieży i ogółu wiernych, 12 sierpnia 1912 r. rozpoczęto budowę kościoła według projektu architekta, profesora Akademii w Turynie Mario Ceradiniego. W dniu 4 maja 1913 r. Biskup Pelczar dokonał aktu poświęcenia kamienia węgielnego pod nową świątynię. Na skutek wybuchu I wojny światowej, w lipcu 1914 r. przerwano prace budowlane. Dopiero po zakończeniu działań wojennych wznowiono budowę, kładąc dach nad nawami bocznymi. W dniu 18 listopada 1923 r. kościół został poświęcony przez Biskupa Pelczara. W tym dniu także erygował parafię pw. św. Józefa, która obejmowała dzielnicę Zasanie oraz wioski: Ostrów, Kuńkowce i Lipowicę.

Z okazji 95-lecia utworzenia parafii salezjańskiej w Przemyślu uroczystej Eucharystii przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal, który w wygłoszonej homilii zachęcał do wdzięczności za lata istnienia parafii, ale za najważniejsze wskazał wartości wspólnoty parafialnej i kościoła, zachęcając do korzystania z sakramentów:

– „Jeżeli dzisiaj gromadzimy się dziękując za 95. rocznicę utworzenia wspólnoty parafialnej, to ze szczególną troską dziękujemy Panu Bogu za to, że tu tak wiele razy była sprawowana Eucharystia, że mogliśmy i możemy w sposób nieskrępowany przystępować do Stołu Pańskiego. Jedyną przeszkodą jest grzech. Grzech, który nas odgradza od Eucharystii i stąd też bardzo ważne jest to, aby korzystać […] z oczyszczania naszej duszy w sakramencie miłosierdzia” – mówił abp Szal.

95 lat parafii salezjańskiej pw. św. Józefa w Przemyślu - ks. Bogdan Nowak SDB - powitanie
czw, 22 Lis 2018  ·  2,0 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Parafia pw. św. Józefa w Przemyślu, 18 listopada 2018 r.
95 lat parafii salezjańskiej pw. św. Józefa w Przemyślu - abp Adam Szal - homilia
czw, 22 Lis 2018  ·  4,6 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Parafia pw. św. Józefa w Przemyślu, 18 listopada 2018 r.

O posłudze Księży Salezjanów w Przemyślu, w programie „Warto rozmawiać” na antenie Radia FARA rozmawialiśmy z ks. Bogdanem Nowakiem SBD w czwartek, 15 listopada 2018 r.