W niedzielę, 3 marca 2019 r., w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zapałowie miała dziś miejsce konsekracja nowego kościoła. Uroczystość połączona była z udzieleniem młodzieży sakramentu bierzmowania, a przewodniczył jej Metropolita Przemyski abp Adam Szal.

Historia parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zapałowie sięga początków XX w.  (1927 r.). Prawie 100 lat później – w 2006 r. – rozpoczęto tu budowę nowego kościoła. Po trzech latach, w październiku 2009 r., abp Józef Michalik poświęcił i wmurował kamień węgielny w ściany nowej świątyni. W kwietniu 2013 r. została tu odprawiona pierwsza Msza Święta, 3 marca 2019 r. świątynię konsekrował abp Adam Szal.

Uroczystej Mszy Świętej, podczas której świątynia została konsekrowana, przewodniczył abp Adam Szal. W wygłoszonej homilii przypomniał, że każdy z nas zmierza do Domu Ojca. Obrazem tego Domu są nasze ziemskie świątynie. Kaznodzieja zachęcał więc zapałowskich parafian do tego, aby kościół parafialny traktować jako swój własny, jako miejsce, które jest im bliski i za które są odpowiedzialni: – Starajmy się mówić o tym, że ta świątynia to jest nasz kościół, nasz kościół parafialny, który budowaliśmy przez wiele lat wielkim wysiłkiem. Chciałbym was prosić, abyście nauczyli się mówić, że nie tylko idę do kościoła, ale idę do naszego kościoła, do naszej wspólnoty, do naszej świątyni, do naszego Domu Bożego.

Po wygłoszonej homilii abp Adam Szal udzielił zapałowskiej młodzieży sakramentu bierzmowania, a następnie poprzez odmówienie modlitwy poświęcenia świątyni oraz namaszczenie ołtarza i ścian kościoła Krzyżmem Świętym, dokonała się konsekracja ołtarza i świątyni.

śr, 6 Mar 2019  ·  9,3 MB  ·  106
Głos zabrali: dzieci, rodzice kandydatów do bierzmowania, ks. Władysław Pieniążek i abp Adam Szal - Zapałów, 3 marca 2019 r.
śr, 6 Mar 2019  ·  12,0 MB  ·  80
Zapałów, 3 marca 2019 r.