W sobotę, 11 maja 2019 r., odbyła się XXIV Diecezjalna Pielgrzymka członków i sympatyków Akcji Katolickiej do św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. Uczestnicy tego spotkania zgromadzili się na Bobolówce, aby podziękować Bogu za kolejny rok formacji oraz by modlić się u patrona Polski i Akcji Katolickiej w intencji Ojczyzny.

Tegoroczna pielgrzymka rozpoczęła się Drogą Krzyżową ze św. Andrzejem Bobolą. To nabożeństwo w pięknej scenerii Bobolówki poprowadzili Danuta Figiela i Stanisław Jarosz. Po jego zakończeniu członkowie Akcji Katolickiej wysłuchali konferencji pt. „Wielkanocny dar chrześcijańskiej odwagi, którą wygłosił ks. dr hab. Stanisław Haręzga, odpowiedzialny za Apostolat Biblijny w Archidiecezji Przemyskiej. Ukazał on cechy męstwa św. Andrzeja Boboli: – Nieustannie przyznawał się do kapłaństwa, był wierny do końca. Niezwyciężony atleta Chrystusa – mówił ks. Stanisław.

Pielgrzymka Akcji Katolickiej do św. Andrzeja Boboli - ks. dr hab. Stanisław Haręzga - konferencja
pon, 13 Maj 2019  ·  27,0 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Strachocina, 11 maja 2019 r.

Swoje spotkanie formacyjne przeżywali także kapłani, którzy są asystentami Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej. W Sanktuarium św. Andrzeja Boboli wysłuchali oni refleksji Barbary Nowak, Małopolskiej Kurator Oświaty i abpa Adama Szala.

– Ksiądz wchodzący do szkoły w sutannie to znak. Znak dla nas, bo patrząc na niego zawsze przychodzi refleksja. Nawet jeśli jest ktoś taki, kto źle życzy Kościołowi i nie cierpi księży, to dla niego też jest refleksja, bo on widzi, że ten ksiądz jest, że ten Kościół jest, że się nie da tego ominąć. My jesteśmy jednością i nie da się od tradycji odciąć raz a porządnie, bo ona jest w nas – mówiła. Dlatego jej zdaniem te wszystkie ataki na Kościół i duchownych to proces sprawdzania katolików, czy od razu się wycofają, czy podejmą dialog z pomówieniami i niesprawiedliwością: – Może warto po prostu powiedzieć: nie zgadzamy się, to nie jest nasz świat, bo jesteśmy ludźmi wartości – proponowała Kurator. Prosiła również, aby księża nie rezygnowali z prowadzenia lekcji religii.

Pielgrzymka Akcji Katolickiej do św. Andrzeja Boboli - Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty - konferencja
pon, 13 Maj 2019  ·  39,1 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Strachocina, 11 maja 2019 r.

Centralnym wydarzeniem pielgrzymki była Msza Święta, której przewodniczył abp Adam Szal, a wraz z nim koncelebrowało ją 59 kapłanów. Zebranych pątników powitali członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej ze Strachociny oraz ks. prał. Józef Niżnik, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej i kustosz Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. 

W wygłoszonej homilii abp Adam przywołał przykład świętych męczenników, a wśród nich św. Andrzeja Bobolę. To oni zjednoczyli swoje cierpienia z cierpieniami Pana Jezusa:  To człowiek, który żył Eucharystią , był on przygotowywany przez lata dziecięce i młodzieńcze, aby stanąć jako kapłan i sprawować Najświętszą Ofiarę – mówił Metropolita Przemyski. – Cechowało go to, co jest ważne w życiu każdego kapłana, czyli troska nie tylko o swoje zbawienie ale troska o zbawienie innych ludzi  – dodał Arcybiskup.

Dlatego postawił też św. Andrzeja za przykład do naśladowania: – Chcemy uczyć się od niego, abyśmy tak, jak on umieli dawać świadectwo prawdzie. Abyśmy umieli uznać za stratę to, co oddziela nas od Chrystusa i drugiego człowieka. Byśmy chcieli pozyskiwać świat cały dla Chrystusa – apelował abp Szal, ponieważ to właśnie dzisiaj Patron Akcji Katolickiej wzywa do tego, aby tak jak on pracować nad swoim charakterem, wykorzeniać wszelkie błędy i niwelować swoje wady, aby żyć w pełni dla Boga

Kierując się bezpośrednio do członków Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej, abp Adam Szal podziękował im za wszelką działalność, jaką prowadzą: – Dobrze, że jesteście! Dobrze, że wpatrujcie się w ideały  takie jak św. Andrzej Bobola! Dobrze, że tak jak on jesteście mocno zakorzenieni w Słowie Bożym i w Eucharystii! – mówił Metropolita Przemyski, a swoją homilię zakończył modlitwą do św. Andrzeja Boboli, Patrona Akcji Katolickiej.

Pielgrzymka Akcji Katolickiej do św. Andrzeja Boboli - abp Adam Szal - homilia
pon, 13 Maj 2019  ·  24,3 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Strachocina, 11 maja 2019 r.

Przed błogosławieństwem przedstawiciele Akcji Katolickiej złożyli życzenia abp. Adamowi i ks. Józefowi z okazji 40. rocznicy święceń kapłańskich. Następnie Metropolita Przemyski odmówił modlitwę za Ojczyznę, a odpowiedzialni za Akcję Katolicką w Archidiecezji Przemyskiej złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku upamiętniającym 100. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.