W środę, 15 maja 2019 r., po północy w domu macierzystym Zgromadzenia Sióstr Świętego Michała Archanioła w Miejscu Piastowym w wieku 108 lat zmarła s. Gabriela Sporniak CSSMA, najstarsza siostra michalitka.

S. Gabriela Sporniak CSSMA urodziła się w 17 czerwca 1911 r. w Równem, niedaleko Krosna. Na chrzcie otrzymała imię Helena. Rodziców prawie nie znała. Ojciec został wcielony do wojska i trafił do niewoli rosyjskiej, a matka zmarła na hiszpankę. Dziewczynka wraz siostrą trafiła do ochronki prowadzonej przez panny od ks. Markiewicza, jak nazywano michalitki jeszcze przed zatwierdzeniem zgromadzenia. Przyjęła ją matka Anna Kaworek, współzałożycielka michalitek. W lutym 1928 r. Helena Sporniak została postulantką michalitek. Pierwszą profesję złożyła 29 września 1931 r., a wieczystą 28 września 1934 r., stając się już na zawsze s. Gabrielą.

S. Gabriela była inicjatorką przedszkola w Skaryszewie, które obecnie prowadzone jest przez samorząd, a w 2012 r. otrzymało imię swojej założycielki s. Gabrieli Sporniak CSSMA.

Uroczystości pogrzebowe śp. s. Gabrieli Sporniak CSSMA odbędą się w sobotę, 18 maja, w Miejscu Piastowym. O godz. 9:45 wyprowadzenie trumny z ciałem Zmarłej s. Gabrieli z Domu Zakonnego Sióstr Michalitek do Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza, tam o godz. 10:30 różaniec za Zmarłą, a o godz. 11:00 Msza Święta.

Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj jej świeci.

W Miejscu Piastowym zmarła s. Gabriela Sporniak CSSMA - mówi s. Dawida Ryll CSSMA
śr, 15 Maj 2019  ·  3,2 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Przemyśl, 15 maja 2019 r.

Więcej o s. Gabrieli TUTAJ.