W czwartek, 17 września 2020 r., w Przemyślu uroczyście obchodzono Światowy Dzień Sybiraka oraz upamiętniono 81. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę. Te trudne wydarzenia z 1939 roku ciągle gromadzą wielu mieszkańców miasta na wspólnej modlitwie i zadumie nad historią naszej Ojczyzny, ale motywują także do działań na rzecz jej rozwoju, a przede wszystkim krzewienia tożsamości i mówienia o najnowszej historii.

Uroczystości rozpoczęła Eucharystia sprawowana o godz. 16:00 w dawnym kościele garnizonowym u OO. Karmelitów Bosych. Modlitwie przewodniczył ks. prał. Jan Mazurek, kapelan Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu, a homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Czenczek, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego w Przemyślu i kapelan harcerzy.

W homilii kaznodzieja mówił o tym, że coroczne obchody Dnia Sybiraka zawsze mają cel, którym jest wspólna modlitwa. – Dlatego dzisiaj przychodzimy do kościoła, aby Panu Bogu dziękować za przetrwanie tych strasznych wydarzeń, modlić się za ofiary poległych w czasie wojny i wywózek na Sybir, i dziękować za naszą dzisiejszą wolność od wojny i deportacji, i za wolną Ojczyznę – powiedział ks. prał. Czenczek.

Dodał, że wiara w Boga, który odpuszcza grzechy zawsze była wielką siłą i mocą dla polskiego narodu w przetrwaniu trudnych czasów. – Jaką naukę wyniesiemy z dzisiejszej uroczystości Dnia Sybiraka? Co nam przekazują ci bohaterzy Sybiru? Chcą nam powiedzieć, że Bóg jest dobry, że wiara w Niego daje siły do przetrwania w największych trudnościach i okresach życia człowieka. Uczą nas, że miłość do Polski jest też siłą, która pomaga nam przetrwać trudne czasy. Uczą nas, że człowieka zawsze należy szanować, nawet wroga – podkreślał kapłan.

Druga, państwowa cześć uroczystości miała miejsce przy pomniku Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia przy ul. Piłsudskiego, gdzie uczestnicy przeszli w zorganizowanym pochodzie. Tam odegrano hymn Polski, hymn Sybiraków, odbyły się okolicznościowe przemówienia, odczytano apel poległych, oddano salwę honorową, a przed pomnikiem złożono kwiaty i znicze.

Relacja z przemyskich obchodów 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka
pt, 18 Wrz 2020  ·  23,6 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Przemyśl - oo. Karmelici, 17 września 2020 r.