15 października br. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Przemyślu miała miejsce niezwykła uroczystość – Zakon Braci Bosych Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel  wraz zaproszonymi gośćmi oraz całą wspólnotą parafialną świętował jubileusz 400 lat fundacji kościoła i klasztoru.

Cztery wieki posługi karmelitów bosych w Przemyślu kryją w sobie wiele wydarzeń radosnych, jak też trudnych. O historii kościoła, klasztoru, ludzi zaangażowanych w działalność wspólnoty zarówno świeckich, jak i zakonników przypomniał o. Paweł Ferko OCD podczas Triduum przygotowującego do uroczystości.

Na dzień obchodów 400-lecia wybrano uroczystość św. Teresy z Avila, doktor kościoła, reformatorki zakonów karmelitańskich, patronki tutejszej wspólnoty zakonnej. Uroczystej Eucharystii o godz. 18.00 przewodniczył o. płk. Andrzej Gut OCD, wieloletni przeor klasztoru i proboszcz parafii, zasłużony szczególnie ze względu na trudy, które wielkodusznie podjął w czasie przywracania kościoła i zabudowań klasztornych do pierwotnego użytku po czasach komunizmu.

Homilię wygłosił aktualny przeor – o. Krzysztof Górski OCD. Odnosząc się do ewangelii z Uroczystości św. Teresy o spotkaniu Jezusa z samarytanką zwrócił uwagę na tęsknotę serca za Bogiem, a także na tęsknotę Boga za człowiekiem – Kiedy ta kobieta odchodzi, okazuje się, że ta bolesna historia zaczyna być historią wypełnioną Bogiem. To jest już zupełnie inna historia. My tutaj jesteśmy także m.in. z powodu historii tego pięknego miejsca, historii, która nas przerasta, historii czterech wieków i mnóstwa różnych wydarzeń. Tysięcy ludzi, którzy siedzieli w tych ławkach, ojców którzy mieszkali i posługiwali w tym klasztorze. Także historia tej świątyni nie jest łatwa, tak jak historia tej kobiety. Historia tej świątyni też przeżywała swoje turbulencje, trudności. A jednak z perspektywy patrzymy na tę historię jako historię piękną, historię Bożej obecności.

Karmelitańska parafia wraz z jej pasterzem otrzymała szczególne papieskie błogosławieństwo z racji Jubileuszu. List na uroczystość przesłał również prowincjał karmelitów bosych o. Piotr Jackowski, który nie mógł uczestniczyć w obchodach ze względu na kwarantannę. W jego imieniu pozdrowił zebranych o. Paweł Ferko

W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele władz – Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Marek Kuchciński, Marszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Prezydent  Przemyśla Wojciech Bakun, Wojewódzki Konserwator Zabytków Beata Kot i Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Przemyśla Janusz Łukasiewicz. 400-lecie fundacji kościoła i klasztoru karmelitów zostało uwiecznione pamiątkową tablicą ufundowaną przez „wdzięcznych Przemyślan”, którą zamieszczono wewnątrz świątyni.

Jubileusz 400-lecia fundacji Karmelitów Bosych w Przemyślu - o. Krzysztof Górski OCD - homilia
wt, 20 Paź 2020  ·  4,2 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
15 października 2020 r., Kościół karmelitów bosych w Przemyślu
Jubileusz 400-lecia fundacji Karmelitów Bosych w Przemyślu - o. Krzysztof Górski OCD - wstęp
wt, 20 Paź 2020  ·  1,3 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
15 października 2020 r., Kościół karmelitów bosych w Przemyślu
Jubileusz 400-lecia fundacji Karmelitów Bosych w Przemyślu - List Prowincjała Karmelitów Bosych - o. Piotra Jackowskiego OCD (czyta o. Paweł Ferko OCD)
wt, 20 Paź 2020  ·  1,5 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
15 października 2020 r., Kościół karmelitów bosych w Przemyślu
Jubileusz 400-lecia fundacji Karmelitów Bosych w Przemyślu - o. Krzysztof Górski OCD - podziękowania
wt, 20 Paź 2020  ·  1,4 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
15 października 2020 r., Kościół karmelitów bosych w Przemyślu
Jubileusz 400-lecia fundacji Karmelitów Bosych w Przemyślu - Marszałek Marek Kuchciński
wt, 20 Paź 2020  ·  1,2 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
15 października 2020 r., Kościół karmelitów bosych w Przemyślu
Jubileusz 400-lecia fundacji Karmelitów Bosych w Przemyślu - Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla
wt, 20 Paź 2020  ·  329,7 KB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
15 października 2020 r., Kościół karmelitów bosych w Przemyślu
Jubileusz 400-lecia fundacji Karmelitów Bosych w Przemyślu - o. Andrzej Gut OCD - podziękowania
wt, 20 Paź 2020  ·  836,2 KB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Jubileusz 400-lecia fundacji Karmelitów Bosych w Przemyślu - Błogosławieństwo Papieskie
wt, 20 Paź 2020  ·  231,3 KB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
15 października 2020 r., Kościół karmelitów bosych w Przemyślu