Od środy, 20 stycznia 2021 r., czyli na dziewięć tygodni przed uroczystością św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, która przypada 19 marca, w parafii OO. Karmelitów w Przemyślu trwa uroczysta nowenna ku czci Patrona Kościoła Świętego. 

Coraz bliżej do uroczystości św. Józefa. Na przemyskim karmelu nowenna tygodni osiągnęła już ósmy tydzień. Homilię 10 marca 2021 r. podczas Mszy świętej nowennowej wygłosił o. Andrzej Szewczyk OCD. Po Eucharystii wierni uczestniczyli w nabożeństwie z odczytaniem próśb i podziękowań zanoszonych za przyczyną Opiekuna św. Rodziny.

Siódmy dzień nowenny, 3 marca br., poprowadził o. Marek Śleziak OCD. W rozważaniu podczas homilii podjął temat kryzysu, czyli trudności, których doświadczają wszyscy. Św. Józef wobec trudności i odrzucenia, jakie napotkał w swoim życiu, choćby szukając schronienia dla brzemiennej Maryi, wykazał się męstwem i twórczą odwagą, dlatego może przyjść nam z pomocą, gdy doświadczamy cierpienia.

Szósty dzień nowenny przypadł 24 lutego. Odnosząc się do liturgii słowa o. Andrzej Cekiera OCD zwrócił uwagę na znaki, które otrzymaliśmy – sakramenty święte. Szatan próbuje zniszczyć znaki Bożej obecności: sakramenty i człowieka, który jest ich nośnikiem – zauważył karmelita podczas homilii. – Uderza więc w sakrament chrztu świętego, w spowiedź, w Eucharystię, zniechęcając do częstego czerpania z tych sakramentów, podobnie próbuje zniszczyć sakrament małżeństwa oraz kapłaństwa. Wobec tej walki tym bardziej potrzebny jest nam św. Józef „mąż Maryi”, który obronił swój dom, dom Jezusa i Maryi, przed zniszczeniem.

Piąty dzień nowenny do św. Józefa na przemyskim karmelu w Środę Popielcową 17 lutego br.  poprowadził o. Sylwester Potoczny OCD. Tematem rozważania stał się św. Józef, jako człowiek sprawiedliwy, człowiek sumienia. Kaznodzieja pokreślił, że sumienie jest naszym wewnętrznym przewodnikiem i sędzią naszych czynów. Owocem prawego sumienia jest przede wszystkim rozpoznanie dobra i zła.

Św. Józef jako wzór człowieka pracy został ukazany wiernym zgromadzonym na przemyskim Karmelu i radiosłuchaczom podczas środowego rozważania w ramach czwartego spotkania nowenny tygodni do św. Józefa, które wygłosił 10 lutego 2021 r. o. Karol Morawski OCD.

Spojrzenie na codzienność jako miejsce uświęcenia stało się motywem środowego rozważania podczas trzeciego spotkania w ramach nowenny tygodni do św. Józefa na przemyskim Karmelu, które wygłosił 3 lutego 2021 r. o. Andrzej Ciekiera OCD.

Ojcowskie serce – tak Papież Franciszek określił serce św. Józefa. Temat ojcostwa Świętego z Nazaretu wobec Syna Bożego jako wzór ojcostwa stał się głównym tematem w rozważaniu podczas drugiego spotkania w ramach nowenny tygodni do św. Józefa na przemyskim Karmelu. Homilię 27 stycznia wygłosił o. Andrzej Szewczyk OCD.

Podczas pierwszego spotkania, we środę – 20 stycznia 2021 r., w homilii o. Krzysztof Górski OCD zwrócił uwagę na postawę św. Józefa, która charakteryzuje się niezwykłą umiejętnością słuchania Bożego Słowa , przyjmowania Go i wcielania w życie. Czynił to chociaż nie było to po jego myśli i po ludzku nie rozumiał czego Bóg od niego chce. – Jeśli nawykniesz do słuchania Słowa to nie pogubisz się nawet w najbardziej dramatycznych momentach swojego życia. Żadna noc nie skończy się rozpaczą, jeśli tylko dasz się poprowadzić – powiedział karmelita.

Po zakończeniu wieczornej Mszy świętej była celebrowana modlitwa nowennowa, która od 20 stycznia br., będzie odbywać się przez dziewięć kolejnych śród. Msza święta i nabożeństwo do św. Józefa w kolejnych tygodniach będą transmitowane na antenie Radia FARA.

Zachęcamy Państwa do przesyłania swoich intencji bezpośrednio do OO. Karmelitów tylko i wyłącznie na adres mailowy: przemyslkarmel@gmail.com. Wszelkie szczegóły można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej przemyskiego Karmelu – przemysl.karmel.pl