17 marca 2021 roku zakończyła się Wielka Nowenna do św. Józefa trwająca od 20 stycznia przez dziewięć śród w kościele pw. św. Teresy w Przemyślu, gdzie posługują oo. Karmelici Bosi.

W ostatnim – dziewiątym – dniu nowenny o. Andrzej Ruszała OCD wyjaśnił obecność św. Józefa w historii zakonu karmelitańskiego. Zwrócił uwagę na wyjątkową rolę, jaką w rozpowszechnianiu kultu świętego Cieśli z Nazaretu odgrywa św. Teresa z Avila. Ta reformatorka karmelu sama doświadczyła pomocy św. Józefa i swoim świadectwem o skuteczności jego orędownictwa nadal przekonuje wielu.

Zachęcamy do wysłuchania również wcześniejszych rozważań nowennowych:

Homilię w ósmym dniu nowenny na przemyskim karmelu 10 marca 2021 r. wygłosił o. Andrzej Szewczyk OCD. Po Eucharystii wierni uczestniczyli w nabożeństwie z odczytaniem próśb i podziękowań zanoszonych za przyczyną Opiekuna św. Rodziny.

Siódmy dzień nowenny, 3 marca br., poprowadził o. Marek Śleziak OCD. W rozważaniu podczas homilii podjął temat kryzysu, czyli trudności, których doświadczają wszyscy. Św. Józef wobec trudności i odrzucenia, jakie napotkał w swoim życiu, choćby szukając schronienia dla brzemiennej Maryi, wykazał się męstwem i twórczą odwagą, dlatego może przyjść nam z pomocą, gdy doświadczamy cierpienia.

Szósty dzień nowenny przypadł 24 lutego. Odnosząc się do liturgii słowa o. Andrzej Cekiera OCD zwrócił uwagę na znaki, które otrzymaliśmy – sakramenty święte. Szatan próbuje zniszczyć znaki Bożej obecności: sakramenty i człowieka, który jest ich nośnikiem – zauważył karmelita podczas homilii. – Uderza więc w sakrament chrztu świętego, w spowiedź, w Eucharystię, zniechęcając do częstego czerpania z tych sakramentów, podobnie próbuje zniszczyć sakrament małżeństwa oraz kapłaństwa. Wobec tej walki tym bardziej potrzebny jest nam św. Józef „mąż Maryi”, który obronił swój dom, dom Jezusa i Maryi, przed zniszczeniem.

Piąty dzień nowenny do św. Józefa na przemyskim karmelu w Środę Popielcową 17 lutego br.  poprowadził o. Sylwester Potoczny OCD. Tematem rozważania stał się św. Józef, jako człowiek sprawiedliwy, człowiek sumienia. Kaznodzieja pokreślił, że sumienie jest naszym wewnętrznym przewodnikiem i sędzią naszych czynów. Owocem prawego sumienia jest przede wszystkim rozpoznanie dobra i zła.

Św. Józef jako wzór człowieka pracy został ukazany wiernym zgromadzonym na przemyskim Karmelu i radiosłuchaczom podczas środowego rozważania w ramach czwartego spotkania nowenny tygodni do św. Józefa, które wygłosił 10 lutego 2021 r. o. Karol Morawski OCD.

Spojrzenie na codzienność jako miejsce uświęcenia stało się motywem środowego rozważania podczas trzeciego spotkania w ramach nowenny tygodni do św. Józefa na przemyskim Karmelu, które wygłosił 3 lutego 2021 r. o. Andrzej Ciekiera OCD.

Ojcowskie serce – tak Papież Franciszek określił serce św. Józefa. Ojcostwo Świętego z Nazaretu wobec Syna Bożego jako wzór ojcostwa stało się głównym tematem w rozważaniu podczas drugiego spotkania w ramach nowenny tygodni do św. Józefa na przemyskim Karmelu. Homilię 27 stycznia wygłosił o. Andrzej Szewczyk OCD.

Podczas pierwszego spotkania, we środę – 20 stycznia 2021 r., w homilii o. Krzysztof Górski OCD zwrócił uwagę na postawę św. Józefa, która charakteryzuje się niezwykłą umiejętnością słuchania Bożego Słowa, przyjmowania Go i wcielania w życie. Czynił to chociaż nie było to po jego myśli i po ludzku nie rozumiał czego Bóg od niego chce. – Jeśli nawykniesz do słuchania Słowa to nie pogubisz się nawet w najbardziej dramatycznych momentach swojego życia. Żadna noc nie skończy się rozpaczą, jeśli tylko dasz się poprowadzić – powiedział karmelita.