W drugą niedzielę wielkanocną, 11 kwietnia 2021 r., czyli w uroczystość Bożego Miłosierdzia parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Skołoszowie obchodziła swoje święto patronalne, podczas którego świętowano jubileusz 30-lecia istnienia tej wspólnoty, a abp Adam Szal, metropolita przemyski konsekrował świątynię parafialną. Warto dodać, że parafia ta powstała z wydzielenia jej terytorium z parafii pw. św. Wawrzyńca w Radymnie.

Stajemy tutaj jako parafia w dniu jubileuszu z tym bagażem trzydziestu lat doświadczeń, często trudnych, ale stajemy tutaj także z nadzieję w tym szczególnym czasie, czasie łaski. W uroczystość odpustową ku czci Miłosierdzia Bożego. Ekscelencjo, pozdrawiamy Cię pośród nas w tym szczególnym dla nas dniu jubileuszu trzydziestu lat istnienia parafii w Skołoszowie. Witamy i serdecznie prosimy o konsekrację tej świątyni, która jest i owocem, ale i dowodem naszej wiary i pracy – mówił na początku uroczystości ks. Mieczysław Federkiewicz, proboszcz parafii w Skołoszowie.

W homilii abp Adam Szal zwrócił uwagę na uroczystość Miłosierdzia Bożego. Zaznaczył, że czas miłosierdzia jest dany każdemu człowiekowi. – Pan Bóg czeka na nas. Daje nam czas. Czas na nawrócenie, czas na zdobywanie świętości. Czas Miłosierdzia jest więc darem który otrzymała cała ludzkość. Wszyscy ludzie mają okazję do tego, aby podjąć refleksję nad Słowem Bożym, by nawrócić się, by zdobyć świętość – powiedział kaznodzieja.

Metropolita Przemyski mówił także, że każda świątynia, także konsekrowana w tym dniu, jest widocznym znakiem miłosierdzia. – Chcemy dzisiaj dziękować Panu Bogu za wielkiej Boże Miłosierdzie, którego znakiem jest także i ta świątynia. Dziękujemy za to, że tutaj w Skołoszowie powstało centrum życia religijnego. Że tutaj możemy korzystać jak najowocniej z tego czasu Bożego Miłosierdzia tym szczególnym miejscu. Miejscu poświęconym Panu Bogu – zauważył metropolita przemyski.

Podczas Eucharystii abp Adam Szal dedykował ołtarz namarzając go świętym olejem i poświęcił świątynię namaszczając jej ściany.

Na zakończenie Eucharystii abp Adam Szal życzył wszystkim, aby konsekracja świątyni, jubileusz i odpust parafialny nie były tylko wydarzeniami historycznymi zapisanymi w kronikach. – Świątynia to obiekt, który dedykujemy Panu Bogu. Ale każda świątynia przypomina nam o tym, że my wszyscy jesteśmy świątynia i Duch Święty mieszka w nas. I o to się starajmy, bo świątynia materialna, świątynia nawet najpiękniej przyozdobiona tak jak dzisiaj skołoszowska, jest martwa jeżeli nie ma w niej ludzi. Jest nas nie tyle ile powinno być w normalnych czasach. Ograniczenia spowodowały, że jest nas niewielu, ale myślę, że wszyscy inni łączą się z nami za pomocą naszego archidiecezjalnego radia, któremu dziękujemy za transmisję i trwają na modlitwie. Módlmy się o to, aby czas pandemii się skończył i abyśmy wszyscy dzięki Bożemu Miłosierdziu mogli wieźć życie spokojne, jak mówi modlitwa wielkopiątkowa. Bardzo dziękuję wszystkim za dar wspólnej modlitwy – powiedział arcybiskup.

Myślę, że pozostaną po tym nie tylko zapisy elektroniczne, ale przede wszystkim ta świadomość, że jest to miejsce gdzie sławimy Boże Miłosierdzie i gdzie z tego Miłosierdzia Bożego korzystamy – dodał metropolita przemyski.