Chcemy być szczęśliwi, bo właśnie tak Pan Bóg nas stworzył – powiedział w homilii bp Krzysztof Chudzio sprawując Eucharystię dla Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Przemyskiej w kościele pw. św. Benedykta, Cyryla i Metodego w Przemyślu. Podczas nabożeństwa zostały pobłogosławione modlitewniki i dewocjonalia dla dzieci z duszpasterstwa, które za tydzień przystąpią do sakramentu I Komunii Świętej.

Rozpoczynając homilię hierarcha zwrócił uwagę osób niepełnosprawnych na otaczający ich świat, gdzie przyroda budzi się do życia, a wszystko jest pięknie poukładane, chociaż różnorodne. – My jesteśmy takimi ulubionymi stworzeniami Pana Boga, a w ten sposób Jego dziećmi. Ale też wszyscy różnimy się od siebie, każdy jest inny. Popatrzcie jaki smutny byłby świat, gdyby wszyscy ludzie byli jednakowi. A tak Pan Bóg nas stwarza różnymi. Ale wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi – mówił bp Chudzio. Tym, co też jednoczy ludzi jest chęć bycia szczęśliwym.

Każdy chce się czuć dobrze. Każdy człowiek chce być radosny. Każdy człowiek chce być bezpieczny. Chcemy być szczęśliwi, bo właśnie tak Pan Bóg nas stworzył – podkreślał biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. A każdy człowiek czuje się szczęśliwy i bezpieczny, gdy jest kochany. Najdoskonalszą miłość ku ludziom ma sam Bóg.

Często osoby niepełnosprawne intelektualnie mają problem z ekspresją swoich uczuć i emocji, ale jedynie Pan Bóg nie ma względu na takie ograniczenia i potrafi zrozumieć każdego człowieka. – I On czeka nas w takiej rzeczywistości, gdzie już nie będzie żadnego trudu z przekazaniem swoich myśli, nie będzie już żadnego smutku i płaczu. Będzie wieczna radość wynikająca ze spotkania z Bogiem, który nas tak bardzo kocha – przypominał biskup.

Aby uzyskać to wieczne szczęście, według kaznodziei, trzeba – po pierwsze – pozwolić się kochać, po drugie – kochać bliźniego, jakikolwiek by nie był, po trzecie – zjednoczyć się z Chrystusem w sakramencie Eucharystii, która daje szczęście i pozwala człowiekowi poczuć w sobie Bożą Miłość.

Podczas Eucharystii posługę przy ołtarzu podjęli alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, a oprawę muzyczną przygotowali animatorzy Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej.

Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Przemyskiej spotyka się w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 14:00 na wspólnej Eucharystii sprawowanej w kościele parafialnym pw. Św. Benedykta, Cyryla i Metodego w Przemyślu. Niestety ze względu na sytuację pandemiczną nie odbywają się po niej tradycyjne spotkania integracyjne w duchu agape.