9 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Archiwów, którego ideą jest rozwój świadomości na temat znaczenia archiwów audiowizualnych i ich zachowania. W tegoroczne obchody tego dnia włączyło się m.in. Archiwum Państwowe w Przemyślu.

Z tej okazji w Dniu Archiwów w programie „W rytmie wydarzeń” gościliśmy p. Agnieszkę Bobowską-Hryniewicz z Archiwum Państwowego w Przemyślu, która przybliżyła program obchodów tego dnia, skierowany do mieszkańców miasta i regionu.

Głównym punktem tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów w Przemyślu jest promocja czterech edycji Krajowego Programu UNESCO „Pamięć Świata”.

Ponadto otwarta zostanie wystawa plenerowa pt. „Nic tak nie poprawia humoru jak dobra fryzura… Fryzury kobiece i męskie zatrzymane na fotografiach z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu”, która połączona zostanie z pokazem fryzjerskim.

Ważnym jest także możliwość zwiedzania Archiwum Państwowego w Przemyślu, które w tym roku udostępniono także w formie wirtualnego spaceru. Przy okazji pracownicy placówki zapraszają do korzystania z portalu przemyskiearchiwalia.pl, który daje możliwość bliższego zapoznania z zasobami przemyskiego archiwum.

Podczas wydarzenia podsumowany zostanie również konkurs pt. „Pamięć zbiorowa o najazdach tatarskich w Przemyślu i okolicach”.