W piątek, 16 lipca 2021 r., w sanktuarium Meki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej obchodzono pierwszą rocznicę ustanowienia tej świątyni przez papieża Franciszka Bazyliką Mniejsza. Uroczystość zbiegła się z Ogólnopolską Pielgrzymką Grup i Wspólnot Modlitewnych Ojca Wenantego Katarzyńca oraz Wspólnot Karmelitańskich.

Uroczystej Eucharystii o godz. 18:00 przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski, który wygłosił także okolicznościową homilię. Na początku nabożeństwa zebranych przywitał i wprowadził z charakter spotkania o. Krzysztof Hura, kustosz kalwaryjskiego sanktuarium i gwardian klasztoru OO. Franciszkanów.

W homilii arcybiskup zwrócił uwagę, że Maryja jest „Pielgrzymem wiary”. – Nasze życie przecież jest wędrówką, swoistego rodzaju pielgrzymką. Celem powinno być dotarcie do nieba, do nowej ziemi obiecanej – powiedział arcybiskup. Każdy pielgrzym powinien być do wędrówki dobrze przygotowany i wyposażony. – Od Matki Bożej otrzymujemy to, co nas tutaj dzisiaj zgromadziło, czyli szkaplerz święty – wyjaśnił kaznodzieja nawiązując do wspomnienia Matki Bożej z Góry Karmel.

Metropolita przypominał zebranym w Bazylice Kalwaryjskiej oraz łączącym się za pośrednictwem transmisji Radia FARA o tym, że szkaplerz to znak zbawienia. – To obrona w niebezpieczeństwie, zwłaszcza tym niebezpieczeństwie, które grozi naszej duszy. To znak pokoju. To znak szczególnej opieki Matki Bożej i symbol przynależności do określonej duchowości maryjnej, karmelitańskiej – przypominał hierarcha. Dlatego szkaplerz nie tylko się nosi, ale przez ten znak zawierza się swoje życie Panu Bogu, jak Maryja.

Szkaplerz to nie jest amulet. To nie jest znak, który jest jakimś symbolem. To wyraz naszej wiary. To wyraz wiary, której chcemy uczyć się od Matki Bożej. To wyraz duchowości maryjnej, która nie jest ważna sama w sobie z racji jej skierowania do Matki Bożej, ale ważna jest z tego tytułu, że  Matka Boża prowadzi nas do wieczernika, prowadzi nas do stołu eucharystycznego. I najpiękniejszą szatą, która jest symbolizowana przez szkaplerz jest stan łaski uświęcającej – powiedział metropolita przemyski.

Przed uroczystym pasterskim błogosławieństwem zebrani w Bazylice Mniejszej w Kalwarii Pacławskiej mogli przyjąć szkaplerz święty. Słowa podziękowania na zakończenie spotkania modlitewnego skierował o. Edward Staniukiewicz, franciszkanin.