W poniedziałek, 2 sierpnia 2021 r., w Przemyślu odbył się Dzień Wspólnoty dla Ruchu Światło-Życie. Na to wydarzenie przybyło sześć oaz wakacyjnych, które odbywają swoje rekolekcje w kilku miejscowościach Archidiecezji Przemyskiej. Była to okazja do doświadczenia pięknej wspólnoty młodego Kościoła i umocnienia się w wierze. Warto dodać, że podczas trzynastego dnia oaz wakacyjnych przeżywana jest tajemnica Zesłania Ducha Świętego.

Spotkanie rozpoczęła Eucharystia w Bazylice Archikatedralnej, której przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski. – Zgodnie z założeniami twórcy Ruchu Światło-Życie, czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, wspomnienie Zesłania Ducha Świętego jest szczególnym wydarzeniem w wakacyjnych rekolekcjach oazowych. To uświadomienie nam sobie, jak wielka i piękna jest tajemnica Kościoła. Kościoła, który żyje dzięki działaniu Ducha Świętego, dzięki temu Ożywającemu Tchnieniu. Kościoła, który żyje i który jest posyłany, który wędruje przez dzieje nieraz w bardzo trudnych warunkach. Dzisiaj spotykając się w przemyskiej Bazylice Archikatedralnej modlimy się w intencji wszystkich uczestniczących w tegorocznych wakacyjnych rekolekcjach oazowych. Rekolekcjach formacyjnych, bo przecież rekolekcje nie są same dla siebie, ale są po to, aby umocnić nas w trudzie formacji całorocznej. Modlimy się więc o dary Ducha Świętego. Dziękujemy Panu Bogu, że możemy się spotkać, że możemy urzeczywistniać to marzenie ks. Blachnickiego, którym jest żywy Kościół – mówił we wstępie do wspólnej modlitwy metropolita przemyski.

Z kolei w homilii arcybiskup zauważył, że Ruch Światło-Życie zawsze gromadzi swoich członków na Świętej Wieczerzy w czasie Eucharystii.- Jakże piękny jest obraz uczestników rekolekcji, świadomych uczestników Eucharystii. Przezywających Eucharystię nie jako coś, co jest obowiązkowe ale jako coś, co jest potrzebą serca. I to jest ideał, który był bliski Słudze Bożemu ks. Franciszkowi Blachnickiemu, który jest bliski także i Słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Jest bliski nam wszystkim – zaznaczył kaznodzieja.

Dlatego prosił zebranych, aby modlili się, aby Eucharystia, która jest wielkim darem rzeczywiście tworzyła wspólnotę Ruchu Światło-Życie. – Żeby tworzyła  nasz Kościół, Kościół święty, o którym tak pięknie powiedział św. Jan Paweł II, że „żyje dzięki Eucharystii” – apelował abp Szal i prosił, aby uczestnicy rekolekcji zawsze zachowywali w sercu Chrystusowe słowa „To czyńcie na moją pamiątkę”. – Gromadźcie się na Świętej Wieczerzy, Gromadźcie się w jedności słuchając Słowa Bożego i okazując swoją miłość wobec naszych braci i sióstr – dodał.

Po Eucharystii uczestnicy Dnia Wspólnoty przeszli w pięknym i radosnym pochodzie ewangelizacyjnym ulicami Przemyśla: Franciszkańską i Kazimierzowską, aby ostatecznie dotrzeć do Instytutu Teologicznego Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie odbyła się druga część spotkania: meldunki, czyli prezentacje wszystkich grup, świadectwa, a całość zakończyła Godzina Odpowiedzialności i Misji.