W niedzielę, 22 sierpnia 2021 r., w Zespole Pałacowo-Zamkowym w Zarzeczu odbyła się inauguracja ogólnopolskiego projektu Caritas, Akademia Caritas Dzieciom połączona z obchodami dożynek Gminy Zarzecze.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą pod przewodnictwem abpa Adama Szala, Metropolity Przemyskiego. Z racji tego, że inauguracja akcji Caritas została połączona z dożynkami, pasterz kościoła przemyskiego przyrównał dzieci i młodzież do plonów, o które należy dbać, jak to czynią rolnicy.

Dbajmy o to, abyśmy wychowywali młode pokolenie jako na ludzi, którzy umieją wybierać, dobrze wybierać. Idą za tymi wartościami które niesie chrześcijaństwo, idą za Chrystusem eucharystycznym, za Chrystusem, który powiedział o sobie, że jest Drogą, Prawdą i Życiem. – mówił abp Szal.

Metropolita Przemyski przywołał także postaci dwóch wielkich Polaków, kard. Stefana Wyszyńskiego i abpa Ignacego Tokarczuka oraz ich nauczanie.

Po zakończonej Eucharystii odbyła się część poświęcona obrzędom dożynkowym, a zgromadzonym dzieciom wręczono tornistry szkolne. Przy tej okazji głos zabrał dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki, który przekazał ideę nowej inicjatywy.

– Akademia Caritas Dzieciom to program, który łączy wszystkie dotychczasowe programy poświęcone najmłodszym, jak Wakacyjna Akcja Caritas, Tornister Pełen Uśmiechów, czy programy stypendialne. Chcemy jeszcze lepiej pomagać naszym najmłodszym. – mówił ks. Iżycki.

Podczas wydarzenia nie zabrakło wielu atrakcji dla cały rodzin, występów artystycznych dzieci i młodzieży, a nawet dożynkowej zabawy tanecznej.

tekst: Magdalena Dedo