W sobotę, 28 sierpnia 2021 r. w sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej odbyła się III Archidiecezjalna Pielgrzymka Osób Starszych i Chorych. Wydarzenie było transmitowane na antenie Radia FARA oraz w telewizji internetowej Rozgłośni Archidiecezji Przemyskiej fara.tv.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 10:00 przywitaniem pielgrzymów fizycznych i duchowych, któremu przewodniczył ks. Marcin Hunia, Archidiecezjalny Duszpasterz Chorych. Następnie krótkie konferencje wygłosili: ks. Andrzej Dec, dyrektor Centrum Medyczno-Charytatywnego Caritas w Krośnie oraz ks. Krzysztof Rygiel, kapelan Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie.

Natomiast o godz. 11:00 uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Stanisław Jamrozek, który wygłosił także okolicznościową homilię. Podkreślił w niej potrzebę dostrzegania Bożej obecności w codziennym życiu . – Pomagajmy sobie wzajemnie, żeby tę bliskość Pana Boga stwarzać najpierw w sobie, a później promieniować na innych. Bo kiedy będziemy napełnieni Boża obecnością ludzie to rozpoznają i też pójdą później drogą wiary, drogą przyjaźni z Chrystusem Panem – powiedział bp Jamrozek. – Dlatego życzmy sobie, żeby w nas też dostrzegano obecność Pana Boga. Że jak wrócimy do naszych domów, żeby mogli powiedzieć, że w tej mojej babci, mojej cioci, moim dziadku czy innym jest Bóg. Ja chcę pójść podobną drogą, bo zobaczyłem, że Pan jest z nimi i chcę żeby też był ze mną. Dzisiaj prośmy Maryję, żeby też wypraszała nam tę zażyłość z Bogiem, żeby ta Jej bliskość też nam towarzyszyła, żeby wysłuchała. Bo Ona tutaj z tym odsłoniętym uchem słucha naszych próśb. Jestem przekonany, że będzie nas wspierać i będzie te potrzebne łaski nam wypraszała. Życzę każdemu z Was, żebyście mocni Bogiem mogli tę Jego obecność, Jego bliskość potem zanieść ludziom, do których Was Pan Bóg posyła – dodał.


Po Eucharystii pielgrzymi mieli krótką przerwę na posiłek, aby znów o godz. 12:45 zgromadzić się w Bazylice lub przy radioodbiornikach i ekranach, aby wziąć udział we wspólnej modlitwie różańcowej, która poprowadził ks. Kazimierz Gadzała, Archidiecezjalny Duszpasterza Służby Zdrowia.