W niedzielę, 29 sierpnia 2021 r., w sanktuarium Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi w Jaśliskach odbyły się 38. Dożynki Archidiecezji Przemyskiej połączone z Dożynkami Gminy Jaśliska. Tegoroczne święto plonów zostało połączone z parafialnymi uroczystościami odpustowymi, do których mieszkańcy przygotowywali się przez kilka wcześniejszych dni. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski, który wygłosił również okolicznościową homilię.

W homilii arcybiskup zachęcał do większego i świadomego dziękczynienia za plony ziemi. – Dziś przybywamy do tego pięknego Owocu, którym jest Maryja po to, aby podziękować Jej za te owoce, które są wynikiem pracy rąk ludzkich: za chleb, za ziarna, za owoce, za warzywa, za zbiory tegoroczne, które są owocem pracy rąk rolników – powiedział hierarcha. – Przychodzimy zgodnie z tym starym polskim porzekadłem, że „na nic się przyda wstawanie o północy, jeżeli Pańskiej nie macie pomocy”. Te wieńce, która są tak pięknie ustawione wokół sanktuarium w Jaśliskach są wspaniałym symbolem wdzięczności wobec Pana Boga. To Panu Bogu najpierw chcemy podziękować za tegoroczne zbiory, za owoc pracy rolników – dodał arcybiskup.

Przy okazji dożynek nie można zapominać o zwyczajach, tradycjach i religijności ludowej. – Ojciec święty przebywając w Krośnie tak bardzo mocno prosił o to, abyśmy zachowali te nasze tradycje, które stanowią o naszej tożsamości. Te nasze tradycje, które są bardzo tak bardzo piękne. Mówił: „niech z ust polskiego rolnika i polskiego chrześcijanina nie zniknie to piękne pozdrowienie „Szczęść Boże” i „Niech będzie Pochwalony Jezus Chrystus”. Pozdrawiajcie się tymi słowami przekazując w ten sposób najlepsze życzenia. W nich zawarta jest chrześcijańska godność. Nie dopuście, aby Wam tę godność odebrano” – apelował abp Szal.

W dożynkowym spotkaniu uczestniczyły delegacje kilkudziesięciu podkarpackich gmin oraz rolnicy. Nie zabrakło tradycyjnych wieńców ze zboża, kwiatów i owoców przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Transmisję audio realizowało Radia FARA, a transmisję wideo telewizja internetowa Rozgłośni Archidiecezji Przemyskiej fara.tv.