Od 10 września 2021 r. w ramach 29. Europejskich Dni Dziedzictwa na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Przemyślu dostępna jest wystawa online pt. „Porady prasowe z przybliżeniem oka i nie tylko”.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. W tym roku do organizacji dołączyło Archiwum Państwowe w Przemyślu.

– Na wystawie można znaleźć przepisy kulinarne z XIX w., przede wszystkim z polskiej prasy, a także porady dotyczące przygotowania różnych smakołyków – mówi Małgorzata Stadnik, archiwista.

Wystawę można oglądać online na stronie Archiwum Państwowego w Przemyślu 18 września, czyli do zakończenia Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczne EDD obchodzone są pod hasłem „Smaki dziedzictwa”.

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu. Stanowią one wspólną inicjatywę Rady Europy i Unii Europejskiej. Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. W 1991 roku Rada Europy zdecydowała się na ich ustanowienie. Obecnie w EDD biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.

>>> ZOBACZ WYSTAWĘ <<<