11 września w Jarosławiu miała miejsce rekonstrukcja historyczna pt. „ Serce w plecaku”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez jarosławskie Stowarzyszenie “Ocalić Przeszłość dla Przyszłości” przy współpracy z Muzeum w Jarosławiu Kamienicą Orsettich oraz Państwową Wyższą Szkołą Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu.

Dzięki inscenizacji historycznej zebrani goście oraz mieszkańcy miasta mogli przenieść się w czasy walk o niepodległość Polski, bitwy o Lwów, wojny Polsko bolszewickiej, wybuchu II wojny światowej oraz odzyskania niepodległości po 1989 roku.

Program uroczystości towarzyszących rekonstrukcji rozpoczęła Msza św. w kościele p.w. Chrystusa Króla w Jarosławiu, której przewodniczył Metropolita Przemyski Arcybiskup Adam Szal. W trakcie inscenizacji, która odbyła się ulicami miasta można było zobaczyć zapierające dech w piersi sceny walk oraz prawdziwe eksponaty historyczne takie jak oryginalny czołg FT-17, armata polowa, wierne repliki broni maszynowej, karabinów oraz umundurowanie i wyposażenie żołnierzy. Duże zaangażowanie młodzieży oraz wychowawców pozwoliło na wierne odtworzenie realiów tamtych dni począwszy od strojów mieszkańców, rekwizyty ,szyldy i wystawy sklepowe.

Widowisko historyczne z udziałem grup rekonstrukcyjnych z całej Polski było największym tego typu wydarzeniem w historii miasta.

Andrzej Kuca