Sobota, 18 września 2021 r., w Archidiecezji Przemyskiej naznaczona była młodością, ze względu na odbywające się w Krośnie Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Pierwszym ważnym punktem wydarzenia było nabożeństwo „Uklęknij i wstań”.

Głównym miejscem tegorocznego SMAPu było sanktuarium św. Jana Pawła II. To tam porannej modlitwie z młodymi przewodniczył abp Adam Szal. Wspólnie z ks. Marcinem Wilkiem, archidiecezjalnym duszpasterzem młodzieży najpierw uroczyście zawiązał wspólnotę, a następnie przewodniczył nabożeństwu przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.

W krótkiej refleksji metropolita przemyski nawiązał do odczytanego wcześniej fragmentu Ewangelii o Przemienieniu Pańskim. – Wyszliśmy na tę Górę Przemienienia – mówił hierarcha wskazując na Najświętszy Sakrament – i patrzyliśmy okiem wiary na Chrystusa, który przychodzi do nas w każdej Mszy świętej, którego możemy spotkać podczas adoracji Najświętszego Sakramentu – powiedział kaznodzieja zaznaczając, że to krótkie spotkanie było równie krótkie, jak moment Przemienienia Pańskiego.

Ale doznając tej tajemnicy chcemy dzielić się swoimi refleksjami, swoimi przeżyciami. Za chwilę pójdziemy, aby spotkać się z animatorami i rozmawiać o naszych doświadczeniach. A wszystko to ma być oświetlone obecnością Chrystusa – wyjaśniał arcybiskup podkreślając ważność punktu programu, jakim są spotkania młodych w grupach. – Chciałbym Was zachęcić do dobrego przeżycia tej pracy w grupach, bo jest to jeden w ważniejszych elementów naszego spotkania. Jesteśmy wezwani do tego, aby o tych Tajemnicach Bożych rozmawiać między sobą i nimi żyć – dodał.

Metropolita przemyski uświadamiał młodzież, że to doskonała okazja do tego, aby poczuli, że nie są sami, że są ważną częścią wspólnoty Kościoła przemyskiego. – Obecność Chrystusa Eucharystycznego wśród nas, obecność koleżanek i kolegów powinny sprawiać, że nie jesteśmy sami. Jesteśmy we wspólnocie żywego Kościoła – zaznaczył kaznodzieja dodając, że wszyscy młodzi są wezwani, aby „tak jak Apostołowie zejść z Góry Tabor, aby dyskutować, rozmawiać, aby pełnić misję Pana Jezusa: idźcie i nauczajcie.

W tej perspektywie ważne wydaje się hasło nabożeństwa tegorocznego Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej „Uklęknij i wstań”. – Mamy uklęknąć, co dokonuje się teraz i wstać, aby żyć wiarą. Świadczyć o wierze. Gromadzić się na Eucharystii i nie być samymi – zakończył krótkie rozważanie abp Adam Szal.

Taka sama celebracja, co w kościele św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli odbyła się również w dwóch innych krośnieńskich kościołach: pw. Nawiedzenia NMP (oo. Franciszkanie) oraz pw. Trójcy Świętej (Fara), a przewodniczyli im biskupi pomocniczy archidiecezji przemyskiej.

W programie tegorocznego SMAPu było m.in.: spotkanie w grupach dzielenia, wydarzenia ewangelizacyjne, możliwość spowiedzi i adoracji, promocja ŚDM i Replay.Panama, koncert Soulu i Diakonii Muzycznej Archidiecezji Przemyskiej, Adoracja Krzyża SMAP i Eucharystia, która zakończyła to wyjątkowo jednodniowe wydarzenie.